Na setkání do sokolovny přišlo několik desítek zdejších obyvatel. Ti kladli městu jasné požadavky a chtějí, aby si radnice na Romy došlápla.
Podle nich totiž propíjejí a prohrávají v automatech sociální dávky, ničí majetek a kradou. Odvahu vyslechnout si výtky na adresu minority sebraly pouze dvě místní Romky.
„Už se to dostává do situace, kdy si s nimi nevíte rady. Přitom máte tolik možností, jak ty lidi skřípnout. Můžete jim třeba vstupovat do obydlí a kontrolovat je. Město ale nic nedělá,“ rozčiloval se jeden z hlavních iniciátorů petice proti Romům Oldřich Frühbauer.
„Ať zvedne ruku ten, komu tito lidé ničí majetek, rozbíjejí okna a koho už někdy okradli,“ vyzval přítomné v sále Frühbauer. Ruku zvedla více než desítka lidí. Obyvatelé Kojetína se dožadovali například toho, aby byly některým Romům odebrány sociální dávky. „To přece nejsou podpory na automaty a na chlast,“ vyjádřil svůj názor jeden z přítomných.
Zástupci radnice se ale bránili, že k tak razantnímu řešení nemají žádné legislativní nástroje. „Nemůžeme plošně chodit do všech rodin a kontrolovat, jestli se tam něco neděje. To není v našich silách a zákon to ani neumožňuje,“ reagovala vedoucí odboru sociálních věcí Městského úřadu v Kojetíně Ludmila Prokešová.
„Jestliže na to nebudou stačit demokratické strany, budou to řešit extrémisté,“ dožadoval se řešení situace další z přítomných. Místostarosta Jiří Šírek (nez.) má ale za to, že takové téma nepatří na jednání do místní sokolovny.
„To by tady musel být někdo z vlády. To my tady v Kojetíně nevyřešíme,“ myslí si. Lidé, kteří přišli v pondělí na debatu se zástupci města, měli několik požadavků. Chtějí, aby město zbudovalo v problémové ulici Padlých hrdinů kamerový systém, odstranily se černé skládky a posílila ostraha. Obyvatelům Kojetína také vadí, že Romové ničí městské byty.
„Mně Romové nevadí, chraň Bůh. Ale všichni, žlutí, bílí a černí musejí ctít naše zákony,“ uvedl jeden důchodce. Přítomní kritizovali i místní strážníky, kteří podle jejich slov jednání Romů nečinně přihlížejí.
„Vždycky přišli, jenom si to vyfotili a pak se zase nic nedělo,“ tvrdila jedna z diskutujících. Starosta Kojetína Mojmír Haupt (ČSSD) ale sliboval nápravu. „Chceme pořídit několik kamer, které by monitorovaly dění v problémových částech města. Dvě budou umístěny přímo v ulici Padlých hrdinů, další dvě u základní školy a jedna bude před hernou,“ nastínil starosta.
Podle jeho slov ale lidé musejí počítat s tím, že budou kamery monitorovat pohyb všech lidí v těchto lokalitách.
„Nebudou to bohužel tak vymakané kamery, že by braly jen ty druhé, ale budou brát i vás,“ řekl Haupt. Starosta ale odmítl požadavek lidí, kteří se domáhali posunutí chodníků od svých domů blíže k silnici.
Podle obyvatel by se tím zamezilo tomu, aby jim romské děti kreslily po fasádách a rozbíjely okna. „Bylo by to technicky náročné, vedou tam totiž sítě a s přestavbou by mohly být problémy,“ řekl starosta Kojetína.
Vyjádřit názory minority přišly pouze dvě místní Romky. „Proč nás dáváte všechny na jednu hromadu? To nedělá nikdy dobrotu, když jsme všichni pohromadě. Proč nás nenastěhujete do města?“ ptala se Věra Giňová. Její návrh ale mezi lidmi v sále vyvolal smích.
Petra Poláková-Uvírová, Dagmar Rozkošná