Vypjatá atmosféra provázela úterní setkání obyvatel přerovské místní části Předmostí se zástupci přerovského magistrátu a ředitelem Městské policie v Přerově.

Na schůzku se dostavilo hned několik desítek obyvatel žijících zejména v ulici Pod Skalkou.

Ti neskrývali rozhořčení, které v nich vyvolal zoufalý nedostatek parkovacích míst v této lokalitě a postup strážníků, kteří za nesprávně zaparkovaná auta začali více než v minulosti rozdávat botičky a pokuty.

Debata se neobešla bez hádek a kritiky, která se snesla na hlavu zástupců města. Místní obyvatelé nakonec sami přišli s návrhy, jak situaci řešit. Představitelé magistrátu jim přislíbili, že jejich návrhy nezametou pod stůl, ale naopak se jimi budou zabývat.

„Zkuste si tu bydlet. Je to k zbláznění. Najít tady volné místo k zaparkování auta, je naprosto nemožné. Chceme slyšet nějaké řešení, ale ne žádnou dlouhodobou vizi,“ ozývalo se často od obyvatel Předmostí.

„Prostory jsou v této části města stísněné, ale ne natolik, abyste mohli říct, že není, kde zaparkovat. Osobně jsem si některé ulice projel a našel jsem hned několik volných míst k zaparkování,“ reagoval na stížnosti Předmostských přítomný přerovský radní Václav Zatloukal (ČSSD).

Jeho slova však vyvolala v davu ironický smích.

Zaparkovat lze jen místo jiného auta

„Když se večer vracím z práce, musím několikrát projet Předmostím. Večer co večer tu kroužím, až se mi nakonec po dlouhé době podaří zaparkovat, a to jen díky tomu, že nějaký řidič zrovna vyjíždí z parkovacího místa. Myslím si, že to takto musejí praktikovat všichni,“ svěřila se Marie Lukášová z Předmostí.

Podobné zkušenosti popisovali i další obyvatelé.

Ze strany předmostských obyvatel padlo několik návrhů, jak by se podle nich dala situace s nedostatkem parkovacích míst řešit.

„Na prodej je v současné době areál koupaliště, nebo tu máme nevyužívané a zchátralé dětské hřiště. Na obou plochách by mohla vzniknout parkoviště se spoustou míst,“ zněly třeba některé návrhy Předmostských.

Šéf strážníků: Nejsme botičková služba

Mnozí z nich také neskrývali kritiku na městské strážníky, kteří se začali na parkování vozidel v této lokalitě v posledních měsících více zaměřovat.

„Jestli si myslíte, že nás baví rozdávat botičky, tak to jste na velkém omylu. My nejsme žádná botičková služba. Snažíme se dokonce přimhouřit oko, když někdo parkuje nesprávně, ale musí to být s rozumem, to znamená s určitou ohleduplností vůči ostatním řidičům a chodcům. Problém je ten, že z vás samotných byl na městskou policii vyvíjen tlak, abychom se na parkování v Předmostí více zaměřili. Je běžnou praxí, že nám zdejší lidé sami volají, nebo v terénu přímo poukazují na špatně zaparkovaná vozidla. Takové podněty jsou pro nás formálním sdělením a nám nezbývá než jednat,“ vysvětloval šéf přerovských strážníků Omar Teriaki.

Zrušit přechod a ubrat trávník

Po dvouhodinové debatě, ve které padaly i nápady typu, aby šoféři parkovali služební vozidla ve firmách a nezabírali tak místa v Předmostí, přednesl svůj návrh na řešení jeden z obyvatel Stanislav Šaraj.

„Mám hned několik řešení. Přestal bych bazírovat na některých dopravních značkách, zrušil bych přechod pro chodce a ubral bych kousek trávy. Všechno, co jsem jmenoval, už stejně neplní svůj účel. Podaří se nám tím vytvořit několik parkovacích míst. Vím, ž jich nebude mnoho, ale tato řešení jsou jednoduchá, laciná a hlavně přispějí ke zlepšení situace hned a nemusíme na ně čekat několik let,“ vysvětloval Šaraj.

Zástupci města mu slíbili, že se jeho podněty budou zabývat a písemně mu na ně odpoví i s tím, zda jsou realizovatelné a v jakém časovém horizontu.

Schůzku nakonec uzavřel předseda komise pro místní část Předmostí Jiří Dražka.

„Navrhuji, abychom se k tomuto tématu znovu sešli po Novém roce. Schůzku naplánujeme na leden či únor,“ prohlásil na závěr Dražka.