„Hluk je soustavný, i v sobotu a v neděli. Lidé nemají šanci si o víkendu sednout na zahrádku pod pergolu, protože jim nad hlavami létají vírníky. Nemáme kouska klidu,“ vylíčil předseda výboru místní části v Henčlově Petr Laga. Vírníky začnou kroužit na obloze v devět hodin ráno a utichnou až v pozdních odpoledních hodinách.

Stížnosti nepřicházejí jen z Henčlova a Výmyslova, ale také z Lověšic.

„Nejde jen o vírníky, ale i malá sportovní letadla. Pohybují se v malé výšce a nedodržují nařízenou trasu letištního okruhu - létají nad hustě zastavěnou částí obce,“ přiblížil situaci člen místního výboru v Lověšicích Kamil Engel.

Ten se kvůli opakovaným stížnostem obrátil i na vedoucího dispečera.

„Dozvěděl jsem se od něj, že letiště funguje v režimu „Radio“ - a protože nemá radar, nemůže mít přehled o tom, v jaké výšce a jak se piloti pohybují,“ doplnil. Podle jeho slov není problémem hluk, ale spíše obava o bezpečnost.

„Asi před dvěma týdny proletěly nad naším domem dva letouny po sobě tak nízko, že jsme se až lekli. Byla to nezvyklá situace, která ve vás vzbudí pochybnosti o bezpečnosti. Podařilo se nám ale zjistit imatrikulaci letounu - tedy poznávací značku stroje, a obrátili jsme se se stížností na Úřad pro civilní letectví,“ dodal.

Stížnost řeší i město

Areál bochořského letiště provozuje státní podnik LOM Praha, který ho pronajímá i firmám s leteckým zaměřením.

Pro výcvik vírníků ho využívá také specializovaná letecká škola Flyway. Ta se ale brání tím, že výcvik pilotů probíhá v běžné provozní době a v souladu s pravidly.

„Letiště má určité provozní podmínky, a ty my dodržujeme. Nelétáme po setmění ani před svítáním. Pokud měli lidé z místních částí nějaké výhrady, mohli se nás obrátit přímo, našli bychom nějaké kompromisní řešení. Namísto toho na nás ale přišla série udání,“ reagoval na stížnost Pavel Březina, manažer praktického výcviku a pilot společnosti. Podle něj k pochybení ze strany specializované vírníkové školy nedošlo.

Stížností obyvatel místních částí už se zabývalo i vedení města, na které se lidé obrátili.

„Úředník magistrátu, který má na starosti stížnosti, se v minulých dnech sešel se zástupci společností, působících na letišti, aby je seznámil s tím, co občanům Henčlova a Lověšic vadí. V průběhu července se setká i se zástupci obou místních částí a pokusí se společně najít řešení,“ uzavřela mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.