„Podnět k inspektorátu práce odejde nejpozději počátkem příštího týdne. Rada města mi ve spolupráci s kanceláří tajemníka uložila zadat také provedení personálního auditu u příspěvkové organizace Sociální služby města Přerova. Chceme nechat provést rovněž interní audit a prověřit věci, které zazněly na jednání zastupitelstva, ale i na setkání se stěžovateli. S těmi jsme se s panem primátorem setkali osobně minulý týden a předali nám i čestná prohlášení, jež budou podkladem pro jednotlivé kontroly,“ shrnul náměstek primátora Vladimír Lichnovský (ANO), který má na starosti sociální oblast.

„Stížnosti a podněty beru velmi vážně, ale potřebuji, aby externí subjekty, které se těmto kontrolním činnostem věnují nejen u nás, ale i v rámci jiných příspěvkových organizací, celý stav zobjektivizovali, a teprve poté můžeme určit další postup. V tomto směru musíme být objektivní,“ zdůraznil Lichnovský.

Se stížnostmi na chování ředitelky Sociálních služeb města a Domova pro seniory v Přerově Jany Žouželkové vystoupili bývalí zaměstnanci na jednání zastupitelstva v únoru. Jedna z bývalých pracovnic Dana Ondrušková dostala podle svých slov výpověď jen proto, že se během pandemie odmítla nechat testovat na covid výtěrem z nosu, ale požadovala vyšetření ze slin. Se Sociálními službami města vede soudní spor, který skončil až u Nejvyššího soudu.

Někteří bývalí pracovníci v čestných prohlášeních uvedli, že museli po odchodu ze zaměstnání vyhledat pomoc psychiatra. „Po prožití velkého stresu v Sociálních službách pod vedením Jany Žouželkové jsem skončila v péči lékařů s trvalými následky,“ popsala třeba Natálie Sedlářová.

Opoziční zastupitelé: Postupovali bychom razantněji

Kauzu na jednání rozvířil zastupitelský klub SPD, který shromažďuje další stížnosti od bývalých a současných zaměstnanců. Rozhodnutí Rady města nechat provést kontrolu oblastním inspektorátem práce opozice sice respektuje, ale postupovala by jinak.

„Řešili bychom situaci razantněji. Vedení města má dostatek materiálů a podnětů od bývalých zaměstnanců, aby ve věci rozhodlo,“ míní zastupitel Dan Chromec (SPD). Opozici se kromě bývalých zaměstnanců nyní ozývají také rodinní příslušníci klientů. Upozornili například na onemocnění svrabem u jednoho ze seniorů a podezření ze zanedbání péče. „Za tři týdny je další zastupitelstvo, a do té doby zvážíme další kroky,“ řekl Chromec.

„Rada města rozhodla tak, jak rozhodla. Nám nezbývá nic jiného, než toto rozhodnutí respektovat, nicméně s ním nesouhlasíme,“ zhodnotil bývalý zaměstnanec Domova pro seniory Daniel Macháň, který na problémy upozornil na jednání zastupitelstva.

Ředitelka Sociálních služeb města a Domova pro seniory v Přerově Jana Žouželková už dříve v rozhovoru pro Přerovský deník uvedla, že počká na vyšetření všech stížností. Obvinění ze šikany odmítá.

„Ve věci bývalé pracovnice Dany Ondruškové mám k dispozici pravomocné rozhodnutí soudu, že zaměstnavatel postupoval správně. Druhá osoba byla opakovaně kázeňsky řešena svou přímou nadřízenou za nevhodné chování vůči klientům. Výpověď nakonec podala sama, ale i přes šikanu, kterou u nás měla údajně snášet, se znovu nedávno ucházela o zaměstnání v naší organizaci,“ řekla Jana Žouželková.

„Vystoupení pana Macháně nerozumím vůbec. Devět měsíců pracoval na vedoucí pozici, bylo mu podřízeno dvacet sedm zaměstnanců, on devět měsíců pozoruje, jak jsou mnou šikanováni, nic neřekne - mně, zřizovateli, inspektorátu práce, policii…komukoliv. Dá výpověď a čeká, až bude moci veřejně vystoupit na zastupitelstvu,“ brání se.

Podle Žouželkové proběhla koncem února v Domově pro seniory supervize nezávislou osobou, během níž mohou zaměstnanci uplatnit jakékoliv připomínky k pracovním vztahům, aniž by u toho byla přítomna. „Připomínky, které zaměstnanci vznesli, se týkaly konkrétních pracovních procesů a ani v náznaku se netýkaly šikany. Naopak supervizor uvádí, že zaměstnanci mají v ředitelku důvěru,“ doplnila.