Hudební doprovod spolu s vystavenými předměty ze sbírky teprve čtrnáctiletého sběratele Patrika Horkého tak dokonale navodily dobu, ve které vyrůstali dnešní čtyřicátníci a padesátníci.

Lidé se mohli v prostorách galerie pokochat pohledem na starou ždímačku, síťovku s nákupem či stolní servis, ale obdivovali také obaly od Granka či mléka.

„Výstavy, které představují tvorbu a umění místních autorů, se vždycky těší obrovskému zájmu Přerovanů - a ani tato není výjimkou,“ komentuje příliv návštěvníků na vernisáži vedoucí Galerie města Přerova Lada Galová.

Prostory galerie doslova praskaly ve švech.

Oprava D35 mezi Olomoucí a Lipníkem nad Bečvou. Ilustrační foto
Úsek dálnice D35 u Lipníku zhotovitel ošidil, museli jej za 100 milionů opravit

Inspirace přírodou

Kromě sběratelských klenotů upoutá na výstavě zraky návštěvníků také soubor olejomaleb přerovského výtvarníka Jiřího Heinze s názvem Valachy. Pro jeho poetikou dýchající oleje je typické rámování do původních dřevěných lišt.

Sedmdesátiletý autor začal svou malířskou dráhu teprve před deseti lety.

„V pěti letech mi můj tatínek, jinak malíř - karikaturista, daroval legendární knížečku Dvě stě prací pro dovedné ruce. Ta mě po celý život inspirovala a motivovala ke všem rukodělným činnostem a později i výtvarnému umění,“ říká Jiří Heinz, který je Přerovanům známý spíše jako majitel místního autosalonu a přilehlé restaurace.

K šedesátinám ho jeho blízcí obdarovali sadou profesionálních barev a ve stejném roce objevil pod stromečkem od své dcery i malířský stojan. A tak bylo rozhodnuto.

„Nejvíce mě inspiruje příroda, a protože mám chalupu mezi Rajnochovicemi a Trojákem, zachycuje většina mých obrazů právě tuto krajinu. Nejstarší chalupa, kterou jsem nakreslil, pochází z roku 1774. Na vernisáž slíbil přijít i její majitel, který je rád, že se objevila na plátně,“ dodává Jiří Heinz. 

Přepočítávání výtěžku Tříkrálové sbírky v Přerově
Výtěžek Tříkrálové sbírky v Přerově? Solidních 169 801 korun
Náměstí TGM v Přerově. Ilustrační foto
Přerovsko ztratilo přes čtyři tisíce lidí