Po čtyři dny prokazovali v extrémně náročném klání psychickou odolnost a fyzické kvality. Vítězství si odvezli vojáci z Prostějova. Soutěžící museli překonat množství nejrůznějších překážek. A mnohdy i sebe sama.

„Psychicky nejnáročnější byla hned první noc. Závod jsme začali v pondělí v pět hodin odpoledne. Skončili jsme ve tři ráno, kdy se nám konečně podařilo najít všechna stanoviště. V absolutní tmě a mlze byl terén velmi nepřehledný. K orientaci jsme mohli používat jen mapu a buzolu,“ líčil zážitky po skončení závodu devětadvacetiletý podpraporčík Oldřich Sieklik, který vedl vítěznou pětičlennou hlídku lehké průzkumné roty 102. průzkumného praporu Prostějov.

Vysadili je vrtulníkem. U sebe měli jenom to nejnutnější k přežití. Nejdůležitějšími pomůckami byly nůž a termofolie na přikrytí. Byli odkázáni jen na jídlo, které si nesli s sebou, vodu si mohli doplnit pouze na určených místech.

Hledání stanovišť se v noci chvílemi měnilo v beznadějné tápání. Mapy vojenského prostoru, které měli průzkumníci k dispozici, jsou totiž mnohdy nepřesné a neodpovídají realitě.

„Nejdůležitější je najít kompromis mezi variantou nejkratší a nejméně fyzicky náročnou. Celkově jsme naběhali asi sto dvanáct kilometrů,“ líčil unavený, ale zato šťastný velitel hlídky.

Vojáci mají za sebou řadu zkušeností z působení v mírových posádkách i v zahraničních operacích.

Co vše musí dokázat? Na programu soutěže byla střelba z pistole a samopalu, znalost techniky cizích armád a jejich maskovacích vzorů, seskoky s padákem na přesnost i poskytnutí první pomoci zraněnému. Letošní třetí ročník byl oproti předchozím náročnější.

„Soutěž se poprvé konala ve výcvikovém prostoru Libavá, který je oproti újezdu Březina, kde běžně vojáci cvičí, zákeřnější na orientaci,“ vysvětlil velitel 102. průzkumného praporu, podplukovník Pavel Andráško.

„Ti vojáci, kteří závod dokončili, prokázali fyzické i psychické kvality a vydali se z posledních sil. To já velmi oceňuji,“ dodal.

Z původně startujících sedmnácti týmů jich soutěž dokončilo dvanáct. Na druhém místě skončila hlídka z 43. výsadkového mechanizovaného praporu v Chrudimi. Třetí místo patří týmu těžké průzkumné roty z prostějovského praporu.