Nádvoří zaplnily odpoledne stovky lidí. Jako první vystoupil taneční orchestr Leopardi, který letos oslavil výročí pět let. V sobotu byl navíc slavnostně vyhlášen jako Talentovaný kolektiv roku.

„V současné době má 25 členů ve věku deset až devatenáct let,“ uvedla Blanka Prudilová z odboru školství a kultury. Orchestr vede Leonard Zábranský. Jeden z členů orchestru, Ondřej Hanousek, byl navíc nominován i na titul Talent roku – úspěchů dosáhl jako hráč na trubku i na bicí.

Komise ale rozhodla v této kategorii vyzdvihnout úspěch studentky gymnázia Jany Faltýnkové, která se v olympiádě z biologie probojovala nejen do celostátního, ale dokonce do mezinárodního kola, které se konalo v Japonsku. A odtamtud si přivezla bronzovou medaili.

Ocenění za mimořádný přínos získal svérázný fotograf Hynek Polák a autorka muzikálu Růženka Jana Labašová. Komise pro využití volného času ocenila také Marii Bednářovou a Františku Barčíkovou, které jsou spojené s místním folklorním souborem Maleníček.

Sportovcem roku 2009 se stal Jakub Tihelka. „Tento nadaný horolezec, který získal třetí místo na Mistrovství České republiky, v tuto chvíli soutěží v Novém Boru,“ vysvětlila jeho neúčast Prudilová. Cenu za něj proto převzala jeho sestra.

Nejlepším sportovním kolektivem se staly basketbalistky Lipenské lišky, které vedou manželé Matuškovi. Basketbalistky se kvalifikovaly do nejvyšší soutěže v Česku ve své kategorii.

Cenu za celoživotní přínos ve sportu získaly dvě ženy – Květa Dvořáková a Jarmila Vysloužilová, která vede cvičení pro seniorky.

„Důvod, proč cvičit i ve vyšším věku, je jednoduchý. Jak řekla jedna z žen, které ke mně chodí: radši budu chodit do cvičení, než po čekárnách a ordinacích,“ vzkázala z pódia Vysloužilová. Velkého potlesku se dočkal Bedřich Wampula, oceněný za dlouholetou a nezištnou podporu fotbalistů.

Zvláštní ocenění si pak odnesli čtyřnásobná mistryně Evropy v koloběhu Ivana Dvořáková a Vladimír Proček. Tento reprezentant v motorovém paraglidingu se svým tandemovým partnerem získali bronz na mistrovství světa, v kategorii družstev dokonce zlato.

Během odpoledne se na podiu vystřídala i řada místních tanečních souborů. Dívky ze skupiny Progress a Chaoss, které patřily také mezi nominované, a také nejmladší děti z Mažoreteček a z Mateřské školy Hranická, které publikum rozesmály svým vystoupením Pingvínci.

Pro návštěvníky byla otevřená i střešní zahrada, a to výjimečně až do 20 hodin.