Jubilejní medaili obdrželo jedenáct pamětníků válečných událostí, ze zbývajících třinácti pozvaných hostí se někteří ceremonie nemohli ze zdravotních důvodů zúčastnit a nebo již zemřeli.

„Před pětašedesáti lety se na českém území skončila společná vítězná cesta bojovníků, partyzánských skupin a odbojářů. Ruský národ nikdy nezapomene na všechny, co spolu s ním bojovali a nakonec zvítězili ve druhé světové válce. Vítězství bylo ale dosaženo za cenu velkých obětí, a za to vděčíme právě válečným veteránům,“ řekl Děrgačev.

Podle mluvčího přerovského magistrátu Bohuslava Přidala vzešel návrh na slavnostní udílení medailí veteránům z ruské strany, které se také podařilo dohledat všechny žijící pamětníky. Medaili z rukou konzula převzali například Alfréd Jánský, Ludmila Benešová, Vojtěch Vývoda, Vojtěch Obrtel, Vilém Hlavsa nebo František Tomášek.

Na seznamu byli také čtyři veteráni z Přerova, mezi nimi i Paul Rausnitz, majitel známého podniku Meopta. „Ten se ale slavnosti nemohl zúčastnit, protože je nyní v sanatoriu ve Švýcarsku,“ vysvětlil mluvčí.