Folklorní soubory z Hané, ale i vzdálenějšího Starého Hrozenkova na Slovácku roztančily náměstí, na němž se během dopoledne sešly stovky lidí. Při předávání hodového práva chase se již tradičně vypláceli hříšníci ze svých poklesků.

„Mám k úřadu jednu velkou výtku, že nám blokuje chod našeho vystoupení. Máme tady takovýho mladýho člena souboru a on bohužel nedostal na hody volno,“ spočítal to na náměstí vedení radnice jeden z chasníků a pozval na podium i „hříšníka“ – strážníka Městské policie.

Ten se však bránil tím, že musí dohlížet na veřejný pořádek.

„Tuto tvou výmluvu, Františku, neberu. Máš špatné stejnokroj, a když se tak podívám, stojíte tam tři na jednym místě. Starosto, hanácké kroj by mu slušel více, takže každé z vás dostane pět na gatě,“ vyřkl chasník ortel nad oběma hříšníky – starostou i strážníkem. A pak už se začalo s vyplácením.

„Poděkuju raději předem, kdybych náhodou zapomněl,“ řekl se smíchem kojetínský starosta Mojmír Haupt. Podle hodových tradic si totiž ten, kdo za výplatu na gatě zapomene poděkovat, výprask ještě jednou zopakuje. Starosta musel chase vysvětlit i to, kdy se začne s opravou Lešetína. „Věřím, že už na rok,“ slíbil. Vyplácení ukončilo zvolání: „Čí so hode? Naše!“ A potom už se začalo zase hrát.

Do krojovaného průvodu, který vyšel od sokolovny a obešel celé náměstí, vyrazili i členové souboru Kopaničář ze Starého Hrozenkova. Jejich temperamentní vystoupení nebylo možné přehlédnout.

„Je to už potřetí, co tady hrajeme, a moc se nám tu líbí. Je to tady rodinné, klidné a takové pěkné a uhlazené,“ pochvalovala si vedoucí souboru Marie Rapantová.

Lidé byli spokojení. „Je dobré, že jsou tu spíše tradiční hodové stánky, a ne vientamská tržnice. Vyplácet by se ale mělo i za chybějící kanalizaci v některých částech města,“ myslí si třeba Ladislav Sázel z Kojetína.

Hody začaly už v pátek, kdy se v hospůdce Košík sešli hráči šipek a pokusili se během dvaatřiceti hodin překonat český rekord z roku 2007. „Bohužel se to nepovedlo, ale scházelo jen pouze půl procenta,“ řekla zklamaně jedna z hlavních organizátorek oslav Hana Svačinová.

Hlavním tahákem je podle ní letos vystoupení Jarmily Šulákové a skupiny Fleret. Na náměstí se ale vystřídaly cimbálovky, dechovky a národopisné soubory a připraven byl i jarmark.