„K dispozici máme velké čerpadlo z Prahy, díky kterému se už podařilo odčerpat téměř všechnu vodu z teplárny tak, aby mohla od neděle běžet alespoň na čtyřicet procent. Použijeme ho i na odčerpávání vody ze zaplavených částí Kojetína,“ řekl tajemník krizového štábu Jaromír Dvořák.

Ten zřídil přímo v areálu Želatovských kasáren centrum humanitární pomoci. „Navážíme sem čistící prostředky, vysoušeče a další věci, potřebné pro odstranění následků záplav. Pracovníci magistrátu je budou rozdávat postiženým obcím a všem těm, kteří to teď nejvíce potřebují. Přednostně jsou ale určeny nejhůře postiženým Troubkám, lidem z Přerova a Kojetína.

Přestože byl už na řece Bečvě v Dluhonicích zrušen první povodňový stupeň, voda se v nejhůře postižených oblastech ve městě stále drží. Hasiči odčerpávali celý den vodu u hotelu Jana a sportovní haly, spoušť po povodni uklízeli i majitelé zaplavených zahrádek pod nemocnicí.

„Zkáza, která nás postihla, se dá srovnat s tím, co nás potkalo při povodních v roce 1997. Jsme už starší lidé a v noci jen brečíme nad zničenou úrodou a škodou na chatě a jejím zařízení,“ zoufali si manželé Poledňákovi, kterým velká voda zničila chatku v zahrádkářské kolonii.

Povodňová komise už sice přestala řídit práce z krizového štábu v budově Hasičského záchranného sboru v ulici Na Šířavě, ale nadále funguje.

„Statici nyní musí prověřit lávku U tenisu a po jejich zhodnocení se sem dá znovu namontovat zábradlí tak, aby mohla být zpřístupněna veřejnosti,“ řekl Dvořák. Podle něj město požádalo o pomoc i armádu.

„Jednotka z vrtulníkové základny v Bochoři se bude podílet ve čtvrtek a v pátek na likvidaci protipovodňových zábran, které musely být postaveny z pytlů na nábřeží Edvarda Beneše a dalších místech ve městě,“ uzavřel.