„Do první třídy chodí 23 dětí, od února jich bude 25, protože se mají ještě dvě děti přistěhovat,“ říká ředitelka Marie Kondlerová. Kromě dětí z Kokor sem dojíždí také žáčci z Čelechovic a Nelešovic. Slavnost vysvědčení pořádá škola hlavně proto, aby se předávání vysvědčení mohli zúčastnit i rodiče.

„Ti bývají dopoledne, kdy se vysvědčení předává na jiných školách, v práci. A ve čtvrtek už zase mnohé děti odjíždějí po škole k prarodičům,“ vysvětluje třídní učitelka prvňáčků Šárka Vašinová.

Rodiče přišli do školy ve slavnostní náladě.

„Samozřejmě je to velká událost. Já mám druhou dcerku ve třetí třídě, takže už jsem to jednou prožila s ní. Teď první vysvědčení čeká Andrejku. Svěřilase mi, že bude mít samé jedničky. Myslím, že to asi všichni,“ poznamenala Blanka Myšáková z Nelešovic.

Sčítali o odčítali

Ještě dřív, než žáčci dostali svá první vysvědčení, předvedli rodičům, co už umí. Pod vedením paní učitelky četli, počítali slabiky ve slovech, ale také sčítali a odčítali.

„Je dobré, když se rodiče mohou na vlastní oči podívat, jak probíhá vyučování. Vidí srovnání s ostatními dětmi, získají představu, jak se jejich dítě chová ve škole, a inspirují se, jaké metody mohou využít doma, když třeba s děckem čtou,“ popisuje ředitelka.

Čtení ze slabikáře střídalo čtení slov z tabule, ale také z hada na koberci. Při počítání zase žáčci výsledky nejen říkali, ale také ukazovali na kartičkách nebo zapisovali.

Medaile získali i milovníci přestávek

Ještě předtím, než dostali vysvědčení, předala jim učitelka medaile. Ocenila jimi nejlepší čtenáře, výborné počtáře, ale také ty, kteří se chovají opravdu vzorně. Některé děti nasbíraly medailí hned několik. Aby ale nikdo nezůstal bez ocenění, dostali tři chlapci aspoň zvláštní medaile pro milovníky přestávek.

„Já jsem dostal za velkou snahu a za vzorné chování,“ předvedl své úspěchy Péťa Zicha z Kokor.

„Ve škole mě nejvíc baví přestávky. A mám tu nejlepšího kamaráda Erika Pokorného.“

Před rodiči se malí školáci chovali opravdu na výbornou. Podle paní učitelky je nejvíc baví čeština a matika, kluky pak ještě tělocvik.

„Do školy se těší. A musím říct, že i já jsem se na ně moc těšila, prvňáky jsem totiž neměla předtím už dlouho,“ poznamenala Vašinová.