Při příchodu na kluziště vidím uprostřed plochy ozdobený vánoční strom, na tabuli u vchodu restaurace je napsáno: štědrovečerní menu – bramborový salát a smažený kapr.

Asi padesátka přítomných se výborně baví a ze svých tašek vytahují úhledně zabalené dárky, dokonce i vánoční cukroví a adventní věnec.

Osazenstvo se rozrůstá a na ledovou plochu přijíždí první lyžař, který kvapem bere schody a naráží do mantinelu. Lidé se baví a z každého koutu se ozývá nějaký pokřik a povzbuzování.

V zimě zaledněná plocha, dnes posetá papírovými proužky, navozující atmosféru zimního dne, vybízí už asi stovku účastníků ke spontánní koulovačce. Děti i dospělí si užívají svoji chvilku zábavy a trošku jim závidím, že nejsem místní. Hrozně rád bych se totiž přidal.

Soutěže psích spřežení a spanilá jízda dvou nadšených lyžařů okořenila již dosti zábavné odpoledne. A co by to byl za Štědrý den bez dárků? I na ty přichází čas a rozzářené oči dětí se upírají asi po půlhodinovém bláznění k vánočnímu stromku.

Obdarované děti jsou spokojené a jejich rodičové jeví známky potěšení z toho, že se mohli alespoň na chvíli vrátit do bezstarostného dětského dovádění.