„Součástí stavby bude rozsáhlý objekt pro etiopskou faunu. K nejzajímavějším patří zejména velcí primáti paviáni dželada. Expozici s nimi budou sdílet i blízcí příbuzní slonů – damani,“ uvedla mluvčí zlínské zoo Romana Bojáčková.

Podotkla, že výběh bude mít kruhový půdorys a návštěvníci do něj budou moci nahlížet přes skleněné průzory v obvodové zdi.

„K expozici počase přibude i voliéra pro ptáky, která by měla být největší mezi zoologických zahradách České republiky,“ přiblížila Bujáčková. Zmínila, že na délku bude měřit přes pětačtyřicet metrů, široká bude kolem sedmadvaceti metrů.

Etiopie však nenabídne jen rozlehlé výběhy a ubikace pro zvířata, ale také různé vodní plochy jako potůčky, jezírka nebo vodní příkopy. Expozice zvířat doplní etnografické prvky z oblasti etiopského etnika Konso.

„Naší snahou je, aby celá expozice Etiopie působila jako skutečná vesnice složená z hliněných chýší, které by co nejvíce připomínaly tradiční etiopské stavby a neformálním způsobem přispívaly ke vzdělávání návštěvníků,“ řekla Bujáčková.

Podle ní se teď intenzivně jedná také o získání zvířat. „Po dohodě s mezinárodním koordinátorem chovu Achimem Johannem z německé Zoo Rheine a ve spolupráci se Zoo Tierwelt Herberstein v Rakousku má zahrada v nejbližší době obdržet první tři samce paviánů dželada,“ vypověděla Bujáčková. Přiblížila, že mládeneckou skupinu by měly postupně doplnit tři samice.

Kvůli novému projektu jsme museli ukončit chov jelenů sika Dybowského v zámecké oboře a zvířata postupně přemístili do soukromého chovu,“ sdělila mluvčí zoo.

Doplnila, že během tří týdnů pak zaměstnanci oddělení dopravy a technického úseku zoo zajistili zbourání spodní části zdi bývalé obory, odvoz sutin a částečné terénní úpravy, aby bylo možné začít stavět.

Podle Bujáčkové na základě výběrového řízení byla v letošním roce vybrána k realizaci projektu firma PSK. Ta zahájí výstavbu v areálu zoo 4. května.

Dokončení stavby a její slavnostní předání veřejnosti proběhne příští rok v červnu. Etiopie- I. etapa je financován z Regionálního operačního programu regionu soudružnosti Střední Morava. Předpokládaná cena projektu je téměř pětatřicet milionů korun.