Obrat! Žalobkyně zastavila stíhání na radnici v Přerově
Přerov – Jako na houpačce. Tak by se dal shrnout vývoj kolem korupční kauzy, v níž byli obviněni čtyři přerovští radní a dva úředníci magistrátu. Přestože protikorupční policie skončila nedávné šetření návrhem na podání obžaloby ze dvou trestných činů – sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, veřejné soutěži a dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby, krajská žalobkyně nyní stíhání zastavila.
V hledáčku policie byli primátor Přerova a senátor Jiří Lajtoch(ČSSD), jeho náměstek Josef Kulíšek (ODS), radní Václav Zatloukal (ČSSD) a Jaroslav Čermák (ODS) a dva úředníci z odboru rozvoje města Pavel Gala a Jiří Raba. Původně stíhali vyšetřovatelé třináct osob, ale pro sedm z nich už kauza před časem skončila.
Tato věc nepatří před soud, tvrdí Kodytková
Krajská státní zástupkyně Marie Kodytková ale nyní zopakovala svůj předchozí verdikt.
„Můžu jen potvrdit, že jsem trestní stíhání zastavila. Odůvodnění je jednoznačné. Musím posuzovat, zda uvedené jednání je nebo není trestným činem. Podle mého názoru to není trestný čin, ale maximálně správní delikt. Tato věc nepatří před soud," řekla žalobkyně Marie Kodytková s tím, že písemné vyjádření o jejím rozhodnutí už obdrželi obhájci obviněných.
Dvě podezřelé zakázky
Detektivové z protikorupčního útvaru policie se na radnici v Přerově zaměřili kvůli dvěma podezřelým stavbám – Domovu pro seniory a rekonstrukci zimního stadionu. Zjistili, že u nich mělo dojít k výraznému navýšení víceprací, jejichž objem překročil dvacetiprocentní limit. Podle vyšetřovatelů měli navíc někteří radní udržovat nadstandardní vztahy s dodavatelskou firmou Přerovská stavební společnost a měli z toho mít výhody.
„Jeden z obviněných měl přijímat prospěch ve formě provedení stavebních prací, souvisejících s výstavbou bazénu na rodinné nemovitosti," shrnul mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.
Přestože policie nechtěla být konkrétní, už dříve vyplynulo napovrch, že se jedná o přerovského primátora a senátora Jiřího Lajtocha. Ten totiž v čestném prohlášení o majetku za rok 2008 zatajil výstavbu svého bazénu a uvedl tento údaj až v dodatečném prohlášení za rok 2010.
„Ze strany zhotovitele zakázky byla vystavená faktura v hodnotě zhruba 280 tisíc korun uhrazena až s dvouletým zpožděním," tvrdí policie. Další z obviněných měl pak podle kriminalistů přijímat od téhož zhotovitele majetkový prospěch ve formě provedení stavebních prací, souvisejících s výstavbou rodinného domu. Z více než třímilionové faktury neuhradil zhruba 2,4 milionu korun.
ČTĚTE TAKÉ
Co říkají na rozhodnutí radní?
Radní: Jsme rádi, že žijeme v právním státě
Jak se k rozhodnutí staví opozice?
Opozice: Rozhodnutí státní zástupkyně je skandální
Stíhání v kostce
Policie původně stíhala třináct osob. Dozorující krajská státní zástupkyně Marie Kodytková ale stíhání jedenácti radních a dvou úředníků magistrátu počátkem letošního roku zastavila s tím, že se sice skutky částečně staly, avšak nejsou trestným činem. Její rozhodnutí o zastavení stíhání následně Nejvyšší státní zastupitelství v Brně u šesti osob zrušilo.
„Kasační rozhodnutí se týkalo šesti obviněných, kteří se měli bezprostředně podílet na přípravě podezřelých veřejných zakázek, případně u nichž nadále existuje důvodné podezření, že o možném zmanipulování přípravy a realizace zakázek věděli, a přesto o nich v radě města rozhodovali," vysvětlila to již dříve mluvčí NSZ Helena Markusová.