Pod petici se podepsalo 78 lidí, převážně seniorů.

Nelíbilo se jim, že současné linky č. 111 a 112, které zajíždí na lokalitu večer a během víkendů, nestaví na stejných autobusových zastávkách jako dřívější linka.

„Zastávky jsou daleko, je pro nás rozdíl, jestli musíme jít 500 nebo 50 metrů," uvedla osmdesátiletá Alena Gruberová, iniciátorka petice. Spoje jsou podle ní nevyhovující, hůře se teď dostává do města i zpátky domů.

Takzvaná optimalizace dopravy, která se uskutečnila v dubnu loňského roku, přinesla přečíslování autobusů i pozměnění tras a časů odjezdů.

Petici za obnovu linky č.7 přitom už v květnu sepsali obyvatelé Svépomoci, kde fungují dva domy s pečovatelskou službou. Ti se žádané změny nedomohli.

Petici iniciovanou paní Gruberovou projednávala dne 21. července rada města.

„Problematika městské autobusové dopravy je složitá, nemůžeme měnit trasy, jak se někomu zlíbí, je to celý systém a my se můžeme pohybovat jen v určitých mantinelech," vysvětlil náměstek přerovského primátora Pavel Košutek.

Docházková vzdálenost je v pořádku

Podle města bylo při tvorbě nových autobusových spojů akceptováno pravidlo o docházkové vzdálenosti. Ta by mezi jednotlivými zastávkami v souvisle zastavěných oblastech neměla být delší než 500 metrů a v rozptýlené zástavbě delší než 850 metrů.

Současně by měla být zajištěna obslužnost frekventovaných míst jako například nemocnice.

„To u linky č.7 zajištěno nebylo a ze strany cestujících to bylo velmi kritizováno," připomněl Košutek.

Současný jízdní řád pravidlo docházkové vzdálenosti splňuje.

Jestli se připomínky občanů promítnou v jízdním řádu, který se upravuje každoročně v prosinci, nikdo neví.

Město by ale mělo naslouchat těm, kteří jsou na autobusových spojích závislí a pravidelně je používají.