Ochutnávku pálenek si užijí v Soběchlebích v sobotu 25. března, a to v sále pohostinství U kostela. O dobrou náladu se postará kapela Všechomor.

„Na každé dědině se najde někdo, kdo pálí slivovici. Je to i trochu hec mezi chlapy, kteří soupeří, kdo ji má nejlepší. Rozhodli jsme se tradici slivkoštu po covidu obnovit a letos se uskuteční sedmý ročník,“ přiblížil soběchlebský starosta Miloslav Jančík.

Podle něj se v degustační soutěži zpravidla sejde dvacet vzorků slivovice a kolem patnácti ostatních pálenek. „Záleží na tom, jaký je zrovna ročník. Kromě švestek se u nás hodně pálí hrušky, broskve, meruňky, mirabelky a vyhlášená je i pálenka z malin od jednoho z místních seniorů. Je sice pracnější, ale skvělá,“ řekl starosta.

Již 8. ročník Koštu slivovice a ochutnávka Těšických pomazánek, Horní Těšice 2023.
Na koštu v Horních Těšic se chutnaly pálenky z celé Moravy, i z Lipníku a Lipové

Vzorky hodnotí porota, kterou tvoří muži i ženy. „V porotě je od sedmi do desíti lidí a snažíme se, aby v ní byly zastoupeny všechny generace. Hodnotí také ženy, protože i ony mají svůj jazýček a mohou chuť dobře posoudit. Destiláty posuzujeme body od 1 do 10 a vyhrává ten, kdo získá nejvíce. Vítěz odchází s diplomem za nejlepší pálenku, každý účastník dostane čestný list. Zajištěny jsou i ceny od sponzorů,“ zmínil.

Na slivkoštu se hodnotí i speciality, které připravily místní hospodyňky. „Ať už je to slané pečivo, nakládaný hermelín, kyselé okurky nebo zelí. Není to tedy jen o slivovici,“ podotkl.

Vlkošská baňka ani Beňovský slivkošt se nekonají

Ostatní obce, kde se v minulosti slivkošt konal, od jeho pořádání upustily. „Měli jsme za sebou devět ročníků. Akce to byla krásná, ale bylo s ní spojeno moc práce. Dělali jsme slivkošt opravdu ve velkém stylu. Pokaždé se nám sešlo několik stovek vzorků. Už jsme to ale ukončili,“ svěřil se majitel pálenice Oldřich Nesvadba, který byl hlavním pořadatelem Vlkošské baňky, jak se zdejší slivkošt nazýval.

Po vzoru Vlkoše se do pořádání slivkoštů pustila i obec Beňov. S prvním ročníkem místním vypomáhal dnes již zesnulý František Sečka, bývalý pedagog Střední zemědělské školy v Přerově.

Slivkošt v Beňově
Beňovský slivkošt vybíral z více než stovky vzorků

Ten pocházel z Radějova na jihu Moravy, kde má pořádání slivkoštů dlouholetou tradici. Ani v Beňově se ale akce už několik let nekoná.

„Covid tomu dal, jak se říká, na zadek. Dříve tu byla skupina nadšenců, kteří kolem toho běhali, jenže lidé stárnou - a mladí nemají zájem. Je to organizačně náročná akce, která má svá pravidla,“ popsal Ivo Pitner, starosta Beňova, kde se slivkošt naposledy konal v roce 2019.

V soutěži se tehdy sešlo téměř 150 vzorků destilátů a k tomu na 40 vzorků likérů. „Možná bychom mohli slivkošt uspořádat příští rok. Uvažujeme o tom. Je třeba se ale pořádně nachystat,“ řekl Pitner.

Hluzovský košt slivovice a koláčů 2023.
Košt pálenek v Hluzově rozhodl. Nejlepší slivovici má Petr Grygar

Velkou oblibu měl slivkošt i v Prosenicích - v obci se podařilo uspořádat třináct ročníků za doprovodu oblíbených kapel. „Je to organizačně hodně náročné, ale pořád je zde šance, že se ke slivkoštu časem vrátíme,“ připustil Petr Skopal z pálenice v Prosenicích.

Ani v Pavlovicích u Přerova se slivkošt letos nebude konat. „Od covidu jsme slivkošt neměli. Akce byla dobrá, ale nejsou lidi. Není, kdo by to dělal,“ uzavřel Václav Caletka z pavlovické pálenice.