„Chtěli jsme podpořit tento mimořádný projekt, který získal finanční podporu z Programu rozvoje venkova Leader. Jeho cílem je zachování kulturního dědictví a folklorní tradice nejen v naší obci, ale také v různých místech Hané, Záhoří, Valašska i na Slovensku," uvedl starosta obce Vlkoš Miroslav Kroupa.

Pro Vlkoš bylo ušito celkem dvacet tři nových krojů v hodnotě 320 tisíc korun. Devadesát procent z této hodnoty obec uhradila ze získané finanční podpory.

„Výbornou práci odvedla firma z Blatničky, která kroje vyrobila. Vyžádala si k zapůjčení jejich původní vzory, které se v obci dochovaly, přímo na dílnu a podle nich zhotovila nové, které jsou vyšívané do nejmenších detailů," dodal starosta Vlkoše.

Společný mezinárodní projekt připravila Místní akční skupina (MAS) Partnerství Moštěnka, Podhostýnsko, Moravská cesta a slovenská MAS Malohont. Do konce roku se může na nové kroje těšit celkem osmnáct folklorních souborů z Moravy a Slovenska.

„Celková hodnota nových krojů z projektu na české straně činí 3,75 milionů korun. Dohromady pak činila dotace i se slovenskou účastí 4,5 milionů korun," řekl předseda MAS Partnerství Moštěnka Tomáš Šulák s tím, že se folklorní soubory budou vzájemně setkávat na společných akcí, kde budou prezentovat vlastní tradice a tance.

„Celý projekt budou doprovázet společenské a kulturní akce s živým vystoupením folklorních souborů a workshopy tradičních tanců. Moravští tanečníci se tak budou moci naučit Gemerský čardáš či Klenovskú rontouku," doplnila manažerka projektu Miloslava Hrušková.

V mikroregionu Moštěnka se nových krojů dočkají v nejbližší době také obce Kyselovice a Dřevohostice.