O částku přes 5 milionů korun z rozpočtu přijde vesnice kvůli letitému problému, na který upozorňovali někteří zdejší obyvatelé a zastupitelé.

Podle jejich názoru byly totiž v souvislosti se zakázkou Protierozní ochrana Horní Moštěnice v lokalitě Čupy a Šafránice vyfakturovány práce za více než milion korun, které nebyly nikdy provedeny. Kritikům vedení obce dal teď za pravdu výsledek šetření Finančního úřadu v Přerově.

Obec vypsala soutěž na zakázku Protierozní ochrana Horní Moštěnice v lokalitě Čupy a Šafránice asi před šesti lety a uzavřela kvůli tomu smlouvu s firmou Rovina. Vesnice dostala na tuto akci dotaci ve výši 3,8 milionu korun od Státního fondu životního prostředí.

„Dlouhodobě jsme upozorňovali, že práce za více než 1 milion korun nebyly firmou nikdy provedeny. Nikdo třeba neprovedl úpravu polní cesty, která byla v projektové dokumentaci,“ přiblížil známou kauzu jeden ze zastupitelů Horní Moštěnice Roman Kundera (ČSSD).

Ten byl dokonce vloni na jaře kvůli častému upozorňování na nesrovnalosti v hospodaření obce odvolán z kontrolního výboru. Na základě šetření finančního úřadu v Přerově musí obec vrátit neoprávněně použité prostředky ve výši 2,7 milionů korun zpět do státního rozpočtu a navíc zaplatit penále 2,4 miliony.

„Můžu k tomu říci jen to, že finanční úřad shledal, že nebyla dodržena rozpočtová opatření. Musíme vrátit státu částku přes 5 milionů korun,“ potvrdil starosta Horní Moštěnice Zdeněk Vrána (KDU-ČSL).

Podle něj to bude pro obec znamenat značnou finanční ztrátu. „Můžeme dokončit jen započaté investiční akce, ale nic nového se dělat nedá. Chtěli jsme třeba spravit chodníky v obci, a to teď nepůjde,“ řekl Vrána.

Ten prý podá proti verdiktu finančního úřadu odvolání. Spíše za Pyrrhovo vítězství s trpkým nádechem považují výsledek šetření kontrolorů i sami občané Horní Moštěnice, kteří na nesrovnalosti upozorňovali. Vadí jim totiž, že obecní rozpočet přijde o tak velkou finanční částku. „Je třeba nepoškodit zájmy obce, ale trvat na tom, aby peníze za neprovedené práce vrátila firma Rovina,“ myslí si jeden z místních obyvatel Josef Vařák, který na problém léta upozorňoval.

Případ bude mít zřejmě dohru i na jednání zastupitelstva, které se uskuteční příští týden. „Mrzí mě, že obec na základě pochybení pana starosty přijde o tolik peněz. Proto chceme starostu pověřit, aby požádal stát o prominutí této částky,“ řekl zastupitel Roman Kundera (ČSSD).

O případ se zajímá i organizace Transparency International. „Spolupracujeme se zastupiteli už více než dva roky a poskytujeme jim právní poradenství. Souhlasíme plně s názorem finančního úřadu, že práce, které byly vyfakturovány, nebyly provedeny. Naším cílem je teď zjistit, kdo za věc nese odpovědnost,“ uzavřel vedoucí právní poradny Transparency International Martin Lachmann.