Lipník nad Bečvou, pod kterou spadá obec Hlinsko, žádost o zákazu průjezdu kamionů nad 12 tun Hlinska zamítl. Obec se odvolala a Olomoucký kraj vrátil žádost zpět na lipnický úřad, který by měl rozhodnout příští týden. Přerovský magistrát řízení prozatím přerušil a na jeho vyjádření starostové čekají.

„Stále sbíráme podklady, je to složité řízení. Také čekáme na rozhodnutí Lipníku nad Bečvou. Na základě toho, pak budeme postupovat," uvedla Eva Šáchová, vedoucí oddělení dopravně správních agend na přerovském magistrátu.

Uzavírka Dřevohostic nepomohla

Díky uzavírce v Dřevohosticích si měly obce od

jízdních souprav nákladních automobilů oddechnout. Bohužel firma, která měla na starosti značení, osadila ceduli upozorňující na omezení špatně.

„Z lomu Podhůra chybí u Hlinska značení, přitom se jedná o nejkratší cestu, kterou řidiči jezdí. U Želatovic zákaz je, ale většina kamionů po cestě stejně jezdí," stěžuje si starosta Tučína Jiří Řezníček.

Sám Jiří Řezníček už dříve na fotografiích zaznamenal několik nehod, které se v okolí obcí přihodily. „Auta končí v příkopu, protože se vyhýbají kamionům. Je to nebezpečná situace," dodává.

Dopravní situace, která není v Pavlovicích u Přerova ojedinělá

Dopravní situace, která není v Pavlovicích u Přerova ojedinělá. Foto: Archiv Jiřího Řezníčka

Těžká dopravní technika ničí obcím chodníky, obzvlášť teď v období žní, kdy se na silnicích třetí třídy potkávají s kombajny.

„V momentě, kdy se potkají, je to riskantní. Snažíme se předejít poškození krajského majetku, ale nikdo nás neposlouchá," říká starosta.

Správa silnic Olomouckého kraje přitom návrh obcí již před několika měsíci schválila. „Silnice v žádném případě neslouží k tranzitní dopravě. Cesty byly sice v roce 2012 opraveny, ale to neznamená, že slouží k tomuto účelu," uvedla již v březnu Jarmila Skopalová ze Správy silnic Olomouckého kraje.

Starostové iniciovali zároveň několik setkání, kde jednali se zástupci úřadů i policie. Omezení, které by obcím pomohlo, je i tak stále ve hvězdách. „Zatím končí nehody oděrkami, auta sjedou do příkopu. Chceme ale předejít smrtelným zraněním, která tady hrozí,"uzavírá s povzdechem Jiří Řezníček.