VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obchvat tu mohl být už pět let, říká Miroslav Patrik

Na jedné straně ochrana biotopů vzácných druhů živočichů, na straně druhé přerovské děti, dusící se smogem z projíždějících kamionů. Bez dálničního napojení Přerov ztrácí atraktivitu pro investory, ale přestává být i místem k žití. Podle předsedy spolku Děti Země Miroslava Patrika, který brání výstavbě úseku dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem, nejde ve sporu se státem jen o ochranu přírody. Právo na klidný život mají podle něj i obyvatelé Dluhonic.

18.4.2018
SDÍLEJ:

Miroslav Patrik z hnutí Děti země.Foto: Deník/Karel Pech

Proč vám vadí stavba dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem? Bráníte pouze chráněné živočichy, nebo i obyvatele Dluhonic, kteří nesouhlasí s tím, aby jejich obec protnula dálnice…
V žalobě proti povolení výjimky ze zákona k zásahu do biotopů dvaceti šesti cenných druhů živočichů, kterou podaly Děti Země loni v prosinci, a již krajský soud letos v únoru zamítl, jsme upozornili, že čtyři uložené podmínky nejsou správné. Nebylo také řádně zdůvodněno, proč nelze trasu obchvatu vést v jiné variantě, například mimo Dluhonice, a to podle požadavku místních obyvatel z roku 2000.

Pomohlo by podle vašeho názoru odklonění trasy?
Je absurdní, pokud se dálnice projektuje tak, že se dostane do střetu s obytnou zástavbou nebo s ekologicky cennými územími, takže vznikne odpor. Přitom stačilo, aby se v roce 2000 ekologicky vyhodnotila i varianta s odklonem stávající trasy o sto padesát metrů na východ a obchvat tu mohl být už třeba pět let. Návrh technicky reálné trasy mimo Dluhonice proto Děti Země samy předložily úřadům.

Hledání viníka

Dálniční obchvat Přerova už „spí“ více jak dvacet let. Může za to liknavost bývalých vlád, nebo neochota současných politiků najít kompromis? Co podle vás způsobilo oddalování stavby v minulých letech?
Obecně je to amatérismus Ředitelství silnic a dálnic České republiky. Pokud projektant v koridoru širokém šest set metrů namaluje dálnic tak, že likviduje část obce, a investorovi to připadá normální, tak lze jen stěží čekat zlepšení. Druhým viníkem je bývalé vedení města Přerova, které v letech 2000 až 2001 odmítlo posunutí trasy mimo Dluhonice, takže tyto občany hodilo přes palubu. Politici Přerova prostě nehájí i zájmy obyvatel Dluhonic.

Centrem Přerova dnes denně projíždějí tisícovky kamionů. Uvědomujete si, že má dlouhodobé působení polétavého prachu negativní dopad na zdraví lidí? Podle lékařů přibylo dětí s astmatem, zvýšená prašnost může mít za následek nemoci srdce, rakovinu či neplodnost. Jste připraveni nést i tato rizika?
Ano, automobilová doprava je pro lidské zdraví a život nebezpečná, ale současně se lidé odmítají aut vzdát. Snaží se tak řešit problémy, které sami způsobili. Pokud se podíváme na průběh povolování obchvatu, tak jde o řetězení chyb a nezákonností investora a úřadů a planých slibů politiků. Obchvat navíc nebyl ani žádnou skutečnou prioritou. Děti Země jen připomínkují předložené materiály a požadují dvě hlavní věci: aby se rozhodovalo podle zákona a s ohledem na přírodu a životní prostředí. Hlavní rizika jsou na straně investora a úřadů.

Kasační stížnost

Krajský soud před časem zamítl vaši žalobu a územní řízení na stavbu dálnice se opět rozběhlo. Budete ve sporu dál pokračovat?
Děti Země podaly minulý týden kasační stížnost proti rozsudku Krajského soudu v Olomouci, který letos v únoru žalobu Dětí Země proti povolení výjimky zamítl. Teď tedy musíme čekat na výsledek. Podle nás není odůvodnění rozsudku přesvědčivé a jde spíše o povrchní práci.

Jaká vnímáte aktivity přerovského primátora, který nechal loni vylepit po městě plakáty s kontaktem na vaši osobu? Kolik lidí z Přerova se na vás obrátilo s dotazem, a jak jste jim odpověděl?
Na šíření plakátů s kontakty, které jsou navíc veřejné, jsme loni v září reagovali jen vydáním tiskové zprávy. V ní jsme uvedli, že jde o bizarní retro aktivitu pana Puchalského. Pro nás je podstatná hlavně odborně-právní argumentace, což pan primátor hrubě nezvládá. Odhadem se s námi během dvou týdnů spojilo asi šedesát lidí. S těmi, co chtěli slyšet či si přečíst naše názory, jsme v pohodě komunikovali.

Neuvažujete o tom, že byste v Přerově uspořádal veřejnou debatu s občany, abyste odpověděl na jejich případné dotazy?
Myslím si, že vše podstatné už bylo přes sdělovací prostředky probráno. Když jsme se asi před deseti lety účastnili územního řízení, a pak dvou řízení o výjimce, tak jsme měli jen třetinovou publicitu, než v řízení o třetí výjimce. Spíše vidím absenci veřejné diskuse vedení města a investora s občany. Zajímalo by mě například, proč se při změně tvaru křižovatky, což znamená zpoždění asi čtyři roky, neodklonila trasa o sto padesát metrů na západ od Dluhonic.

Jak budete dál postupovat, pokud neuspějete s kasační stížností u Nejvyššího správního soudu? Napadnete i územní řízení?
Pokud s námitkami proti povolení výjimky u soudů neuspějeme, tak se s tím samozřejmě smíříme. Podobných sporů o výjimku máme na svém kontě už desítky. Samozřejmě, že se budeme územního řízení aktivně účastnit, stejně jako v letech 2005 až 2006. A pak i stavebního řízení, stejně jako v letech 2009 až 2010. Připomínkovat velké dopravní stavby, pomáhat místním lidem a chránit přírodu je naše práce.

Za jakých okolností byste byli ochotni ustoupit od dalších žalob?
Pokud bychom byli přesvědčeni, že správní rozhodnutí je v pořádku. Proti dálničnímu obchvatu u Přerova jsme dosud podali jen dvě žaloby. Třeba proti umístění a povolení spalovny odpadů u Plzně to bylo již šest žalob a všechny Děti Země vyhrály. Nyní čekáme na výsledek sedmého sporu.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

18.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Administrátor 19 730 Kč

Systémoví administrátoři, správci počítačových sítí Správce ICT. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19730 kč, mzda max. 29680 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, vzdělání technického zaměření, , Nabízíme:, penzijní připojištění; příplatek na stravné, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: isst@kourilkova8.cz. Pracoviště: Střední škola technická, přerov, kouřílkova 8, Kouřílkova, č.p. 1028, 750 02 Přerov 2. Informace: Pouzal, .

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 25 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace Manažer/ka jakosti a homologací - administrativní pracovník servisu. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, VŠ - technický nebo ekonomický směr; 5 let praxe v oblasti jakosti nebo homologací; výborná znalost anglického jazyka; Znalost práce na PC; Řidičský průkaz skupiny B, , Náplň práce:, Řízení dokumentace, tvorba předpisové dokumentace; Zajišťování a provádění interních auditů; Školení zaměstnanců firmy v oblasti kvality; Řízení změn a odchylek; Řízení neshodných výrobků a nápravných opatření; Přezkoumávání reklamací zákazníků; Zodpovědnost za integrovaný systém managementu ISO 9001; práce s technickou dokumentací; zajištění kalibrace měřidel a měřících přístrojů; udržování příruček jakosti; budete zajišťovat certifikace, homologace produktu a jeho schválení k uvedení do provozu v souladu s legislativou EU, národní legislativou a legislativou exportních států světa; V rámci servisu zaznamenávání do dané dokumentace záznamů o přijetí vozidla do opravy; Vystavování daňových dokladů, zaznamenávání výdej vozidla z oprav; Vytváření a přiřazování reklamační zakázky k výrobní zakázce; Vykonávání funkci pokladní; Dodržování vnitřních pokynů vydaných pro pokladní a skladové hospodářství; Zajišťování prodeje náhradních dílů; Zajišťování půjčování přívěsů a vedení evidence; Evidence odpracovaných hodin; Realizace a účtování výdejek a příjemek ze skladu servisu; Evidence, uzavírání a vyhodnocení reklamací; Tvorba cenových nabídek, prodej, balení a expedice náhradních dílů, zajištění potřebné dokumentace pro vývoz ND do zahraničí; Objednávání náhradních dílů, evidence skladového hospodářství, schvalování přijatých faktur; Objednávání kancelářských potřeb, , Nabízíme:, Stravování, příspěvek na dopravu, příspěvek na životní nebo penzijní připojištění + 3 dny zdravotní volno další zaměstnanecké benefity, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: horsagova@paragan.cz. Pracoviště: Paragan s.r.o., Lipnická, č.p. 351, 753 61 Hranice 4. Informace: Hana Orságová, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Chirurg 26 080 Kč

Lékaři v chirurgických oborech Lékař/ka chirurgického oddělení. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26080 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme:, podnikové stravování; příspěvek na životní pojištění; týden dovolené navíc, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: kamila.stoklaskova@npr.agel.cz, - osobně ( pondělí nebo středa 09,00 - 11,00hod.) na adrese místa výkonu práce, personální oddělení, , Místo výkonu práce: Středomoravská nemocniční a.s., Nemocnice Přerov, Dvořákova č.p. 1800/75, 750 02 Přerov 2. Pracoviště: Středomoravská nemocniční a.s. – odštěpný závod nemocnice přerov, Dvořákova, č.p. 1800, 750 02 Přerov 2. Informace: Kamila Stoklásková, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků Operátor výroby. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16400 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: agentura@sksbu.cz;, - osobně v kanceláři SKS Business Unit s.r.o., Jiráskova 116, 753 01 Hranice 1, , Místo výkonu práce: Shin Heung CZ s.r.o., Olomoucká 306, 753 01 Hranice. Pracoviště: Sks business unit s.r.o. - pracoviště hranice, olomoucká, Olomoucká, č.p. 306, 753 01 Hranice 1. Informace: Tomáš Hampl, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Putovní výstava, kterou mohou nyní zhlédnout návštěvníci Lipníku nad Bečvou, mapuje příběhy patnácti žijících pamětníků z Olomouckého kraje, do jejichž životů dramaticky zasáhly události let 1948 a 1968.
5

Putovní výstava v Lipníku připomíná události let 1948 a 1968

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. července 2018.

Nejdřív pozdvižení, teď pokuta. Sloní promenáda v ulicích se cirkusu prodražila

Zřejmě trochu roztrpčeně bude principál Cirkusu Humberto vzpomínat na letošní návštěvu Hané. Jeho tři sloni, coby živá pozvánka na představení, totiž v centru Přerova a Olomouce vyvolali nemalé pozdvižení. Podle úřadů však cirkus procházku ani v jednom případě neoznámil, a tak si vysloužil pokutu.

Krutý výprask na úvod přípravy. Viktorka dostala od Hulína šestku

Až příliš krutou porážkou 0:6 skončilo první letní přípravné utkání přerovské Viktorky. Třetiligový Hulín o osudu středečního utkání na stadionu v Sokolské ulici rozhodl během pěti minut v prvním poločase, kdy Přerovanům nasázel tři góly. Směrem dopředu ale staronový účastník divize nepředvedl vůbec špatný výkon, šancí si vytvořil spoustu, v koncovce obou týmů však byl obrovský rozdíl.

Kočara o juniorce Zubrů: Zařadili jsme se mezi top kluby, cílem bude záchrana

ROZHOVOR / Díky reorganizaci mládežnických soutěží a úspěšné sezoně dorostenců se Přerov od příští sezony oficiálně zařadí mezi elitní české kluby, co se výchovy talentů týče. Také by měl být útočištěm pro nespočet hokejových nadějí, kromě nejvyšší soutěže dorostu se zde totiž buduje také extraligový juniorský tým, který bude mít přímou návaznost na áčko Zubrů, působící ve WSM lize.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT