VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obchvat tu mohl být už pět let, říká Miroslav Patrik

Na jedné straně ochrana biotopů vzácných druhů živočichů, na straně druhé přerovské děti, dusící se smogem z projíždějících kamionů. Bez dálničního napojení Přerov ztrácí atraktivitu pro investory, ale přestává být i místem k žití. Podle předsedy spolku Děti Země Miroslava Patrika, který brání výstavbě úseku dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem, nejde ve sporu se státem jen o ochranu přírody. Právo na klidný život mají podle něj i obyvatelé Dluhonic.

18.4.2018
SDÍLEJ:

Miroslav Patrik z hnutí Děti země.Foto: Deník/Karel Pech

Proč vám vadí stavba dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem? Bráníte pouze chráněné živočichy, nebo i obyvatele Dluhonic, kteří nesouhlasí s tím, aby jejich obec protnula dálnice…
V žalobě proti povolení výjimky ze zákona k zásahu do biotopů dvaceti šesti cenných druhů živočichů, kterou podaly Děti Země loni v prosinci, a již krajský soud letos v únoru zamítl, jsme upozornili, že čtyři uložené podmínky nejsou správné. Nebylo také řádně zdůvodněno, proč nelze trasu obchvatu vést v jiné variantě, například mimo Dluhonice, a to podle požadavku místních obyvatel z roku 2000.

Pomohlo by podle vašeho názoru odklonění trasy?
Je absurdní, pokud se dálnice projektuje tak, že se dostane do střetu s obytnou zástavbou nebo s ekologicky cennými územími, takže vznikne odpor. Přitom stačilo, aby se v roce 2000 ekologicky vyhodnotila i varianta s odklonem stávající trasy o sto padesát metrů na východ a obchvat tu mohl být už třeba pět let. Návrh technicky reálné trasy mimo Dluhonice proto Děti Země samy předložily úřadům.

Hledání viníka

Dálniční obchvat Přerova už „spí“ více jak dvacet let. Může za to liknavost bývalých vlád, nebo neochota současných politiků najít kompromis? Co podle vás způsobilo oddalování stavby v minulých letech?
Obecně je to amatérismus Ředitelství silnic a dálnic České republiky. Pokud projektant v koridoru širokém šest set metrů namaluje dálnic tak, že likviduje část obce, a investorovi to připadá normální, tak lze jen stěží čekat zlepšení. Druhým viníkem je bývalé vedení města Přerova, které v letech 2000 až 2001 odmítlo posunutí trasy mimo Dluhonice, takže tyto občany hodilo přes palubu. Politici Přerova prostě nehájí i zájmy obyvatel Dluhonic.

Centrem Přerova dnes denně projíždějí tisícovky kamionů. Uvědomujete si, že má dlouhodobé působení polétavého prachu negativní dopad na zdraví lidí? Podle lékařů přibylo dětí s astmatem, zvýšená prašnost může mít za následek nemoci srdce, rakovinu či neplodnost. Jste připraveni nést i tato rizika?
Ano, automobilová doprava je pro lidské zdraví a život nebezpečná, ale současně se lidé odmítají aut vzdát. Snaží se tak řešit problémy, které sami způsobili. Pokud se podíváme na průběh povolování obchvatu, tak jde o řetězení chyb a nezákonností investora a úřadů a planých slibů politiků. Obchvat navíc nebyl ani žádnou skutečnou prioritou. Děti Země jen připomínkují předložené materiály a požadují dvě hlavní věci: aby se rozhodovalo podle zákona a s ohledem na přírodu a životní prostředí. Hlavní rizika jsou na straně investora a úřadů.

Kasační stížnost

Krajský soud před časem zamítl vaši žalobu a územní řízení na stavbu dálnice se opět rozběhlo. Budete ve sporu dál pokračovat?
Děti Země podaly minulý týden kasační stížnost proti rozsudku Krajského soudu v Olomouci, který letos v únoru žalobu Dětí Země proti povolení výjimky zamítl. Teď tedy musíme čekat na výsledek. Podle nás není odůvodnění rozsudku přesvědčivé a jde spíše o povrchní práci.

Jaká vnímáte aktivity přerovského primátora, který nechal loni vylepit po městě plakáty s kontaktem na vaši osobu? Kolik lidí z Přerova se na vás obrátilo s dotazem, a jak jste jim odpověděl?
Na šíření plakátů s kontakty, které jsou navíc veřejné, jsme loni v září reagovali jen vydáním tiskové zprávy. V ní jsme uvedli, že jde o bizarní retro aktivitu pana Puchalského. Pro nás je podstatná hlavně odborně-právní argumentace, což pan primátor hrubě nezvládá. Odhadem se s námi během dvou týdnů spojilo asi šedesát lidí. S těmi, co chtěli slyšet či si přečíst naše názory, jsme v pohodě komunikovali.

Neuvažujete o tom, že byste v Přerově uspořádal veřejnou debatu s občany, abyste odpověděl na jejich případné dotazy?
Myslím si, že vše podstatné už bylo přes sdělovací prostředky probráno. Když jsme se asi před deseti lety účastnili územního řízení, a pak dvou řízení o výjimce, tak jsme měli jen třetinovou publicitu, než v řízení o třetí výjimce. Spíše vidím absenci veřejné diskuse vedení města a investora s občany. Zajímalo by mě například, proč se při změně tvaru křižovatky, což znamená zpoždění asi čtyři roky, neodklonila trasa o sto padesát metrů na západ od Dluhonic.

Jak budete dál postupovat, pokud neuspějete s kasační stížností u Nejvyššího správního soudu? Napadnete i územní řízení?
Pokud s námitkami proti povolení výjimky u soudů neuspějeme, tak se s tím samozřejmě smíříme. Podobných sporů o výjimku máme na svém kontě už desítky. Samozřejmě, že se budeme územního řízení aktivně účastnit, stejně jako v letech 2005 až 2006. A pak i stavebního řízení, stejně jako v letech 2009 až 2010. Připomínkovat velké dopravní stavby, pomáhat místním lidem a chránit přírodu je naše práce.

Za jakých okolností byste byli ochotni ustoupit od dalších žalob?
Pokud bychom byli přesvědčeni, že správní rozhodnutí je v pořádku. Proti dálničnímu obchvatu u Přerova jsme dosud podali jen dvě žaloby. Třeba proti umístění a povolení spalovny odpadů u Plzně to bylo již šest žalob a všechny Děti Země vyhrály. Nyní čekáme na výsledek sedmého sporu.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

18.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 20 000 Kč

Kvalifikovaní stavební dělníci hlavní stavební výroby Kvalifikovaný stavební dělník HSV. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Požadujeme:, ŘP skupiny B, dobrou fyzickou kondici pro práci venku. Výhodou: ŘP skupiny C, strojnický průkaz, praxe v dopravních stavbách., , Nabízíme:, příspěvek na životní pojištění a na doplňkové penzijní spoření; stravenky v hodnotě 100 Kč; možnost seberealizace a zázemí stabilní společnosti., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email radka.nesrstova@msilnice.cz. Pracoviště: M - silnice a.s. - pracoviště kojetín, náměstí Svobody, č.p. 1417, 752 01 Kojetín. Informace: Radka Nesrstová, +420 495 843 203.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 80 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Brigádník/ce do výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Firma METRUM s.r.o. se sídlem v Přerově přijme ihned brigádníka (brigádnici) popř. sezonního pracovníka do chemické výroby v Přerově., , Nabízíme:, Výhodné pracovní podmínky, podnikové stravování, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: jan.rob@metrum.cz. Pracoviště: Metrum s.r.o., Gen. Štefánika, č.p. 1638, 750 02 Přerov 2. Informace: Jan Rob, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Masér, fyzioterapeut 25 000 Kč

Ostatní fyzioterapeuti specialisté Fyzioterapeut/ka. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Možnost práce i na PP zkrácený; DPP; DPČ. Možnost práce i na dvousměnný provoz - vše dohodou., , Požadujeme:, studijní obor fyzioterapeut nebo rehabilitační pracovník., , Nabízíme:, 13. plat; prac. doba se může uzpůsobit dle požadavků zaměstnance, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: rehabilitacekojetin@seznam.cz;, - telefonicky na čísle 605 566 911 - paní Leona Deutschelová. Pracoviště: Leona deutschelová s.r.o. - pracoviště kojetín, 6. května, č.p. 1373, 752 01 Kojetín. Informace: Leona Deutschelová, +420 605 566 911.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 20 000 Kč

Mechanici klimatizací a chladicích zařízení Montér vzduchotechnických zařízení - technik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nástup možný IHNED. , , Náplň práce:, montér a technik vzduchotechniky a klimatizace, uvádění do provozu - revize,servis, údržba klimatizačních a VZT zařízení., , Požadavky., vyučen v oboru elektro (min.§6 vyhl. 50/78); ŘP sk.B , , Nabízíme:, stravenky; služební vozidlo; telefon; firemní bonusy, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: tzbtechnik@tzbtechnik.cz;, - telefonicky (07,00 - 15,30hod.) na čísle 606 163 402 nebo 724 999 462 - Ing. Černý nebo pan Chrastina, , Místo výkonu práce: stavby zaměstnavatele v rámci ČR. Pracoviště: Tzb technik, s.r.o. - pracoviště, Svatoplukova, č.p. 47, 753 01 Hranice 1. Informace: Libor Černý, +420 606 163 402.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Svižným pochodem Dechového orchestru Haná centrem města se Přerov připojil ke druhému ročníku celostátního happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open. Kromě koncertu populární dechovky při ZUŠ B. Kozánka si mohli lidé užít další koncerty také na prost
20

V ulicích Přerova vyhrávala dechovka

Čestné občanství udělilo ve čtvrtek město Přerov Paulu Rausnitzovi, majiteli společnosti Meopta
19

Paul Rausnitz převzal Cenu Arnošta Lustiga

Policie hledá Bedřicha Cahu z Karviné, viděn byl v Přerově

Po čtyřicetiletém Bedřichu Cahovi z Karviné pátrají karvinští kriminalisté. Pohřešovaný odešel ze svého bytu ve čtvrtek 10. května, od té doby se nevrátil a nepodal o sobě žádné informace.

Konec souhry dvojčat. Matouš Kratochvil to zkusí v Pardubicích

Poprvé oba v A-týmu přerovských Zubrů nastoupili v sezoně 2013/2014. Od té doby byli fanoušci zvyklí sledovat na ledě obě dvojčata Kratochvilova, někdy i bok po boku. Pomyslnou pupeční šňůru nyní přestřihl možný odchod Matouše do extraligy. Vytáhlý útočník se o místo v nejvyšší soutěži popere v Pardubicích. Šimon v Přerově zůstává.

Společnost Domov Alzheimer odtajnila své plány v Přerově

Sedm set šedesát šest žadatelů o umístění v přerovském Domově pro seniory. A sto šedesát z nich, kteří trpí některou z forem stařecké demence nebo Alzheimerovou chorobou. Přerovští zastupitelé zvedli na svém pondělním jednání ruku pro prodej budovy bývalého Chemoprojektu společnosti Domov Alzheimer - a to za cenu 15 milionů 860 tisíc korun. V objektu vznikne moderní centrum pro stovku klientů s touto závažnou diagnózou.

Přepisování dějin a honičky na Pardubicku a Porta v novém hávu: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 22. až 23. května 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT