Na opětovné otevření prodejen, které se díky rozvolnění opatření ministerstvem zdravotnictví chystá 27. dubna, čekají mnozí majitelé jako na smilování.

Na dračku půjde zřejmě obuv, která bude od pondělí k mání mimo jiné i v prodejně na rohu Masarykova náměstí a Wilsonovy ulice.

„Lidé už jsou nažhavení a chtějí si koupit nové boty, takže se nás ptají, kdy konečně otevřeme. Na hygienická opatření jsme připravení, pořídili jsme dezinfekci i gumové rukavice. Problém udržet rozestupy mezi zákazníky nebude, přece jen návštěvnost obchůdků v centru Přerova není tak velká jako třeba v supermarketech,“ řekla prodavačka Leona Malátková.

Obchod se otevře v pondělí 27. dubna úderem deváté hodiny ráno. „Uvidíme, jak velký bude nápor, ale určitě ho zvládneme. Zákazníci k nám chodí po jednom, po dvou,“ poznamenala.

Pekařství v Jiráskově skončilo

Své živnosti mohou od pondělí otevřít všichni prodejci s obchody nad dvě stě metrů čtverečních, které nejsou součástí nákupních center nad 5 tisíc metrů čtverečních. Prodejní plochu si mohou zmenšit vytýčením, například páskou.

Počátek příštího týdne zřejmě také ukáže, které obchody v centru Přerova přežily, a které naopak ne.

Uzavřená natrvalo zůstane jedna z prodejen pekárny Svoboda Březík, kterou léta navštěvují zákazníci v Jiráskově ulici. Podepsala se na tom koronavirová krize, která způsobila výrazný pokles tržeb. Oblíbené pečivo „od Březíka“ už lidé seženou pouze v obchůdku v Čechově ulici.

Prodejny kolem vzali lidé útokem

Komu v těchto dnech naopak kvete živnost, jsou majitelé prodejen s jízdními koly. Dohánějí ale to, co v březnu a dubnu kvůli uzavření prodejen zameškali.

„Ustáli jsme to, zájem o jízdní kola i s příslušenstvím je teď obrovský. Propad tržeb se během doby, co jsme měli zavřeno, vyšplhal na půl milionu korun,“ řekl majitel prodejny jízdních kol v Přerově Filip Horák.

Obě provozovny - v Mostní i Jasínkově ulici jsou otevřeny už od 9. dubna.

„Lidé vzali naše obchody útokem, protože byli natěšení, že si konečně můžou něco koupit. Největší boom byl hned po Velikonocích,“ dodal.

Velký zájem je podle něj i o servis jízdních kol. „Servisy tvořily výjimku, takže jsme byli v té první vlně šťastlivců,“ uzavřel.