„Tady byla sborovna a někde tady ředitelna,“ vybavuje si starší žena na chodbě školy a pak se náhle vydává jasným směrem. „To je naše třída, pamatuješ?,“ obrací se s úsměvem ke své tehdejší spolužačce. Přestože je už oběma přes sedmdesát, vzpomínky ani po letech nezestárly.
Mezi absolventy a bývalými učiteli, kteří si přišli prohlédnout prostory budovy, se objevili i historička Věra Fišmistrová, fotograf Jiří Vojzola nebo přerovský sběratel a syn známého odbojáře Jiří Rosmus.
„Měl jsem dlouho zakázané studovat, a tak jsem si dodělal obchodní akademii dálkově. Byla to vždy vyhlášená škola a dříve byla její součástí i chemická průmyslovka, která vychovala řadu odborníků. Ta se ale později přestěhovala do Hranic,“ popsal Rosmus, který na setkání absolventů dorazil i přesto, že je odkázaný na slepeckou hůl.
Na vynikající učitele vzpomínala i Věra Fišmistrová.
„Zdejší profesoři mi dali opravdu hodně – asi nejvíce mi utkvěla v paměti Ludmila Veselá, která nás učila český jazyk a literaturu. Díky ní jsme získali velký rozhled,“ dodala Fišmistrová, jež navštěvovala obchodní akademii v letech 1966 – 1970.
Školou prošla v minulosti celá řada slavných – například básník Oldřich Mikulášek a nebo Jiří Mahen, který zde učil do roku 1910.
Jejím ředitelem byla v letech 1921 až 1926 další výrazná osobnost – Jaroslav Psota. Na pamětní desce ve vestibulu, připomínající oběti války, se objevuje i jméno odbojáře Jaroslava Lančíka.
„U příležitosti našeho výročí jsme dnes předali pamětní list naší vůbec nejstarší absolventce, která je obyvatelkou přerovského Domova pro seniory. Jmenuje se Anežka Wönischová a dosáhla úctyhodných 103 let. I ve svém věku čile komunikuje, zajímá se o okolní dění a dokonce čte knihy v němčině, “ shrnula ředitelka obchodní akademie Hana Štěpanovská.
Akademie podle ní ale nežije pouze slavnou minulostí – prestiž má i v současné době. Například letos získala prvenství v žebříčku nejúspěšnějších středních odborných škol v Olomouckém kraji při státních maturitách.
„Podařilo se nám vybudovat osm multimediálních a pět jazykových učeben a také studijní informační centrum,“ vyjmenovala současné úspěchy ředitelka.
Studenti mohli díky odborným stážím vycestovat na Maltu, do Německa, Anglie nebo na Island. „Program, který naši žáci představili na Den otevřených dveří, si připravili sami a líbí se mi, že jsou hrdí, na školu, již navštěvují,“ uzavřela.