VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce na Přerovsku ožijí masopustem

Přerovsko - Bujarým veselím ožije v sobotu před Popeleční středou, která připadá na 25. února, řada obcí na Přerovsku. Mnohde se totiž dochoval zvyk, který se váže k církevnímu kalendáři.

13.2.2009
SDÍLEJ:

Masky v čele s medvědem se letos neobjeví v Lipníku nad Bečvou, ale poprvé projdou ulicemi Přerova.Foto: Ilustrační foto/DENÍK

Jde o vodění medvěda, které bývá často zakončeno lidovou zábavou zpestřenou humornými scénkami, zvanou pochovávání basy. Medvěd s maskami se však letos neobjeví v Lipníku nad Bečvou, naopak poprvé projde ulicemi Přerova.

Vyhlášená je ale tato akce už tradičně například v Brodku u Přerova, Dřevohosticích či v Tučíně.

„Tuto tradici jsme obnovili začátkem devadesátých let a od té doby vodění medvěda pořádáme každoročně. Schází se na něm tradičně kolem třiceti až čtyřiceti masek, které procházejí obcí za doprovodu asi třicetičlenné kapely. V čele je medvěd se dvěma medvíďaty. Vyrážíme vždy kolem poledne a čtyři až pět hodin jsme na nohou. Brodek je však velká obec, takže všechny ulice projít nemůžeme. To by nebylo v našich silách,“ uvedla Ludmila Dohnalová, jedna z organizátorek akce, která se v Brodku u Přerova uskuteční za týden v sobotu 21. února.

V této obci bude veselice ukončena tradičním večerním pochováváním basy. Na vodění medvěda se ve stejném termínu připravují ale také například Dřevohostice.

„Tento zvyk se u nás traduje dlouho. Po určitou dobu, někdy na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, byl však v útlumu. V druhé polovině osmdesát let jsme jej oprášili a od té doby vodíme medvěda každoročně. V posledních letech nás doprovází Záhorská muzika, která je typická pro naši oblast zvanou Záhoří. Masky s medvědem obcházejí dům od domu a od hostitelů dostávají obvykle koblihy a štamprličku,“ popsal lidový zvyk Petr Dostál, místostarosta městyse Dřevohostice.

Také toto městečko zakončí vodění medvěda pochováváním basy. Raritou je, že k tomu dojde přesně v termínu, který stanoví liturgický kalendář. Basa by se měla totiž symbolicky pochovat do půlnoci před Popeleční středou, to znamená v úterý 24. února Tímto aktem totiž začíná čtyřicetidenní velikonoční půst, ve kterém je veselení nepřípustné.

„Basu pochováme skutečně den před Popeleční středou. Půjde o zábavu s humornými masopustními scénkami, která se bude konat pod širým nebem na místním náměstí. I když jde o pracovní den, řada lidí si tuto nevšední podívanou nenechá ujít. Například loni se na pochovávání basy vypravilo tři sta padesát až čtyři sta diváků,“ vzpomněl Dostál.

Medvěda budou za týden v sobotu ale vodit také v Tučíně. „Půjde už asi o sedmý ročník poté, co jsme tuto akci oprášili z minulosti. Masek bývá tak kolem pětadvaceti až třiceti a do ulic vyráží s hudbou i naše speciální vozidlo Tučolíno. Večer masopust pokračuje pochováváním basy, při němž se o zábavu postarají komické scénky v podání Sešlosti obecních nadšenců,“ popsal tučínský starosta Jiří Řezníček.

Medvěd s maskami se však letos neobjeví v Lipníku nad Bečvou. „Tuto akci jsme sice v předcházejících letech pořádali, ale letos jsme od ní upustili. Tento zvyk se příliš neosvědčil. Lidé ve městě k němu nemají takový vztah jako obyvatelé na vesnicích,“ vysvětlila mluvčí lipnické radnice Magdalena Gladišová.

Poprvé se však letos medvěd s družinou objeví v Přerově. Masopust se ve městě koná v sobotu 21. února a pořádá ho nedávno založené občanské sdružení Cukrle.

„Můžete přijít v masce či kostýmu a stát se tak přímými účastníky průvodu, který se nejen pobaví, ale od milých hostitelů dostane i něco dobrého na zub,“ vyzval Přerovany jeden z pořadatelů Lubor Maloň.

 • Masopust, a zvláště několik posledních dní tohoto období (ostatky, fašank, fašanky, končiny, bláznivé dny, konec masopustu), byl pro lidi v minulosti oficiálním svátkem obžerství, během kterého bylo třeba se dosyta najíst. Pak následoval dlouhý čtyřicetidenní půst. V době masopustu se na královském dvoře konaly hostiny, ve městech tancovačky, na vesnici vepřové hody. Těm, kdo se slávy nezúčastnili, se posílala bohatá výslužka, kdysi na Moravě zvaná šperky a v Čechách zabijačka. Výslužka většinou obsahovala huspeninu, klobásy, jelítka, jitrnice, ovar, škvarky.
 • Masopust končil v noci před Popeleční středou, kdy ponocný zatroubil na roh a rychtář všechny vyzval k rozchodu. Druhý den (na Popeleční středu) naposledy se konzumovaly mastné rohlíky s kávou nebo mlékem, dopoledne ještě byla povolena kořalka. Oběd však už byl přísně postní, což většinou bývala čočka s vajíčkem, sýr, chléb, vařená krupice, pečené brambory.
 • Zdroj: Wikipedie

  Vodění medvěda na Přerovsku v sobotu 21. února: Brodek u Přerova, Tučín, Dřevohostice, Císařov, Citov

  Autor: Dagmar Rozkošná

  13.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
  SDÍLEJ:

  DOPORUČENÉ ČLÁNKY

  Ilustrační foto
  19

  Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

  Michal Zácha (ODS)
  5

  Lídra Záchu přeskočila do sněmovny "trojka" z Olomouce, mimo zůstal i Nekl

  VIDEO: Velký výlov v Tovačově přilákal tisíce lidí

  FOTOGALERIE / Rybí speciality, horké nápoje a především výlov ryb. Nejen to mohli zažít návštěvníci jednoho z největšího výlovů ryb na Moravě, který se uskutečnil o víkendu 21. a 22. října právě na Hradeckém rybníku u Tovačova.

  Propad levice v kraji je obrovské překvapení, říká politolog

  Neúspěch tradiční levice a naopak vysoký zisk hnutí ANO, který v Přerově a dalších městech výrazně překonal celostátní výsledek favorita voleb.

  Právě jsme se narodili. Mrkněte se na nás

  Díky vstřícnosti přerovské, olomoucké, novojičínské a meziříčské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších obyvatel Přerovska, Hranicka a Lipnicka. Každý týden náš fotograf objíždí spolupracující porodnice a fotí nově narozená miminka.

  Přerovští bezdomovci o volbách: Je to všechno jedna banda!

  Sedávají pravidelně na lavičce u Přerovanky a vedou dlouhé debaty u piva. Na politice se ale neshodnou.

  Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
  Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
  Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
  VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
  Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení