Přerovský magistrát proto rozšiřuje své úřední hodiny – k dispozici bude lidem od září každý pátek od 8 do 12 hodin.

S větším počtem žadatelům konkrétně u občanských průkazů se od začátku roku setkávají přerovští úředníci.

Uběhlo totiž deset let od poslední hromadné výměny občanských průkazů v roce 2005 a jejich platnost skončila. I to byl jeden z důvodů, proč magistrát zareagoval.

„Rozšíření úředních hodin je jedním z kroků, jak zkrátit čekací doby a zvýšit komfort občanů o další den v týdnu," uvedla Jitka Kočicová z přerovského magistrátu.

V červnu navíc s blížícím se počátkem prázdnin zaznamenali velké množství lidí, kteří žádali o nový cestovní pas.

„Prodloužili jsme tehdy alespoň úřední hodiny o dalších šedesát minut navíc. To ale nakonec nebylo využito tak, jak jsme si představovali," dodala Kočicová.

Nové výdejní okénko

Na základě zkušeností počítá, že páteční úřední hodiny přijdou vhod studentům a hlavně těm, kteří pracují mimo Přerov, a uvolnit se ze zaměstnání jiný den v týdnu, je obtížné.

Během pátku zaměstnanci objížděli imobilní občany, kterým příslušné doklady vyřizovali.

„Jsou to hlavně domovy pro seniory. S novými úředními hodinami lidé o tuto službu samozřejmě nepřijdou," doplnila.

V souvislosti s chystanou změnou bude upraven také objednávkový systém, aby se lidé mohli i na pátek objednávat přes webové stránky města.

„Systém se nám osvědčil, například na občanské průkazy jsou objednávky na dva měsíce dopředu plné," řekla Kočicová.

Další novinkou, která by urychlila proces vyřizování potřebných dokumentů, by mělo být nové výdejní okénko. Tam by si lidé doklad pouze vyzvedli.

„Pracoviště by mělo být se stávajícím prostoru v budově na náměstí T.G. Masaryka, kde máme volné jedno místo. Potřebujeme ale technické zázemí. Zatím tuto možnost řešíme se státním orgánem, ale je to na dobré cestě," potvrdila Jitka Kočicová.