Akce Občan a bezpečnost představila v pátek dopoledne činnost všech složek Integrovaného záchranného systému a zapojili se do ní policisté, hasiči, záchranka i armáda.

Největším lákadlem byly dynamické ukázky, o které letos nebyla nouze. Návštěvníci mohli zhlédnout zadržení dealera drog celníky s pomocí speciálně vycvičeného psa, ale i simulovanou dopravní nehodu nebo přepadení vojenského konvoje.

„Provádíme léčku na vozidlo za účelem získání zpravodajských informací. Vojáci se rozvinou, počkají si na průjezd vozu, přepadnou ho, osobu prohledají, zjistí zpravodajské informace a vracejí se zpět k předání informací velení. Součástí ukázky je i střelba, která auto zastaví, aby nemohlo pokračovat dál v jízdě,“ přiblížil jeden z vojáků 71. mechanizovaného praporu v Hranicích.

Plastika s názvem Sudičky zdobí rondel poblíž kostela sv. Michala na Šířavě v Přerově. Autorem je umělecký kovář Jiří Jurda ml.
FOTO: Rondel v Přerově zdobí plastika Sudičky, exponát poutá na výstavu

Svou pestrou činnost představila veřejnosti také policie - lidé mohli zhlédnout jak výcvik služebních psů, tak násilné zadržení vozidla a dealera drog příslušníky Celní správy. Nechyběla ani Jízdní policie ve Zlíně. Pro zájemce byla během dopoledne přístupná také budova u výstaviště, ve které se mohli blíže seznámit s prací policie.

„Mohou si zde sestavit identikit pachatele, nebo se podívat na laserovou střelnici. K dispozici je i pracoviště kriminalistické techniky, na kterém si mohou nechat sejmout otisky prstů,“ řekla policejní mluvčí Lenka Vanková.

Hasiči si připravili dynamické i statické ukázky, na kterých se podílela profesionální i dobrovolná jednotka.

„Lezecká skupina předvedla ukázky slaňování, zapojili jsme se spolu s ostatními složkami Integrovaného záchranného systému do simulované dopravní nehody, k dispozici je i výšková technika a chemický speciál. Zpestřením je letos i edukační ukázka, která přiblíží, jak hasit jedlé domácí tuky. Pro život se to hodí,“ popsal krajský mluvčí hasičů Radek Buryánek.

Zájemci si u stanoviště záchranářů vyzkoušeli první pomoc, lákadlem byla i prohlídka zbraní nebo optických přístrojů společnosti Meopta. Svůj stánek zde měla i Městská policie v Přerově, a kdo měl v parném dni chuť, ten se mohl projet ve člunu po řece Bečvě.