„Předmětem ochrany národní přírodní rezervace je zachovalý lužní les u neregulovaného toku Moravy a bohaté ptačí hnízdiště. Hodnota pozemků činí 376 830 korun a jejich výměra je 37 686 metrů čtverečních. Převodem je zajištěna řádná a odborná péče o národní přírodní rezervaci a zachování přirozeného ekosystému v lokalitě,“ vysvětlil Andrej Bančanský z oddělení komunikace Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Sedm pozemků na kterých se nachází koryto neregulovaného toku řeky Moravy, připadlo státu po druhé světové válce v rámci konfiskací. „Poslední institucí, která s pozemky podle katastru nemovitostí hospodařila, byl Místní národní výbor Lobodice,“ shrnul.

Vodní pozemky jsou součástí Národní přírodní rezervace Zástudánčí, o niž pečuje Správa CHKO Litovelské Pomoraví.

„Díky předání pozemků Agentuře ochrany přírody a krajiny bude moci pokračovat v revitalizaci říčních systému, zajišťování ekologicky optimálních průtoků v tocích, výsadbě remízků a břehových porostů,“ upřesnil.

Pohled na levandulové pole uklidňuje jako nic jiného na světě, říkají manželé Novákovi
Pohled na levandulové pole uklidňuje jako nic jiného na světě, říkají Novákovi

Fakt, že se o lužní les s významným hnízdištěm ptáků budou starat odborníci, potěšil především ornitology.

„V Zástudánčí bývalo velké hnízdiště volavek, ale občas se tu objevuje i orel mořský. Vždy je dobré, když se o tak vzácné území starají ti, kteří vědí jak s ním zacházet,“ řekl místopředseda Moravského ornitologického spolku v Přerově Jiří Šafránek.

V lokalitě byl zaznamenán i výskyt břehule říční, žijí zde bobři a vydry.

Podle ředitele regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny v Olomouci Michala Servuse došlo i k převodu pozemků v Národní přírodní rezervaci Žebračka v Přerově. 

Lidé v Přerově si stěžují na neposečenou trávu - nejvíce vadí pejskařům.
Jako džungle. Lidé si v Přerově stěžují na vysokou trávu