Ten se uskuteční už o tomto víkendu v sobotu 19. a neděli 20. října.

Na hráz tradičně zavítá okolo deseti tisíc lidí. „Nezatahujeme sítě, ale lovíme na podložku, což je daleko šetrnější způsob pro ryby, které se v sítích mačkají a odírají," vysvětlil Jiří Zahradníček z Rybářství Tovačov způsob výlovu, jenž se stále častěji používá na Moravě.

„Když se podložka zvedne, přesunou se ryby na speciální stůl a odtud se třídí do kádí podle velikosti i druhu," přiblížil dále Jiří Zahradníček.

Odtud už si kapříky odvážejí odběratelé pro vánoční prodej. „Děláme to schválně pomalu, abychom si to sami užili a lidi měli podívanou. Snažíme se hlavně aby byla pohoda," říká Jiří Zahradníček, který předpokládá, že během dvoudenního výlovu vytáhnou okolo 600 metráků ryb.

V neděli bude podívaná spojená i se křtem nových rybářů.

„Pasování je vždy velká legrace hlavně pro okolní diváky," uvedl hlavní pořadatel, podle nějž výlovy v Tovačově zažily slavnou éru především v 50. a 60. letech a tradiční a známou akcí se znovu staly až kolem roku 1996.

Lidé, kteří do Tovačova o víkendu zavítají, se mohou těšit na ochutnávky rybích specialit i na doprovodný program. K poslechu zahraje country kapela Šediváci a pro zájemce bude zpřístupněn i zámek, který si budou moci prohlédnout od 9 do 16.30 hodin.

Z Kojetína do Tovačova bude jezdit mimořádně a letos už naposledy historický osobní vlak.