Lidé se sejdou 11. prosince v šest večer na náměstí T. G. Masaryka v Přerově, ale také v Tovačově, Radslavicích, Veselíčku, Dluhonicích, Bochoři či Drahotuších.

Loni se zpívaly koledy v Přerově na zimním stadionu, a to před začátkem hokejového utkání Přerova se Vsetínem.

Podpořit tuto akci přišel olomoucký hejtman Jiří Rozbořil, ale i známý zpěvák Pavel Novák. Do zpěvu koled se nakonec dali i samotní fanoušci hokeje, takže atmosféra na zimním stadionu byla neopakovatelná.

„Po loňském ročníku věříme, že tato akce Přerovany oslovila a přijdou na náměstí, kde si můžou dát punč a společně si vychutnat krásné chvíle. Chtěli bychom, aby se z této akce v našem městě stala tradice," uvedl šéfredaktor Přerovského a hranického deníku David Klein.

Všichni lidé, kteří na náměstí přijdou, tak symbolicky propojí celou republiku. Koledy se budou totiž zpívat ve stovce měst a obcí v celé zemi. Kouzlo spočívá v tom, že začnou zpívat všichni ve stejný okamžik a vyšlou tak jedinečné poselství.

Přerované můžou podpořit akci přímo na náměstí T. G. Masaryka, kde se na podiu v 18 hodin objeví pěvecký sbor Vocantes ze Základní umělecké školy B. Kozánka.

Ten zazpívá tři nejznámější koledy Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán a Půjdem spolu do Betléma a pak další dvě, které vyberou naši čtenáři. Zazpívat si společně se sborem můžou rodiče s dětmi, ale také školy.

„Zazpíváme písně, které bude zpívat celá republika, a pak můžeme podle zájmu posluchačů přidat i další. Bude to taková naše malá pozvánka na vánoční koncert, který se uskuteční 23. prosince ve 20 hodin v kostele sv. Vavřince," uvedl Michal Sabadáš z uměleckého vedení pěveckého sboru Vocantes ZUŠ B. Kozánka v Přerově.

V Drahotuších si zazpívají už u rozsvíceného stromu

V Drahotuších se sejdou při společném zpívání už podruhé. „Zpívat budeme u vánočního stromu, který rozsvítíme už o týden dříve, v úterý 3. prosince," sdělila předsedkyně osadního výboru Vlasta Zapatová.

"Jen vloni se při prvním společném zpívání sešlo asi dvě stě místních lidí. Hlavní zpěv se nesl z hrdel šestice mladých, kteří pro tuto příležitost dali dohromady malý pěvecký sbor," doplnila.

Stejně tak to bude v Drahotuších vypadat i letos.

„V 18 hodin se sejdeme a zazpíváme si předem určené písně. Kromě toho zřejmě požádáme místního hostinského, aby na náměstí prodával svařák a punč," zvažuje Vlasta Zapatová.

Ve Veselíčku bude i polévka a ohňostroj

Ve velkém stylu chystá předvánoční zpívání obec Veselíčko. Tam se lidé sejdou, stejně jako vloni, na prostranství před zámkem.

„Postavíme malé pódium, máme už zajištěné osvětlení i ozvučení," řekl starosta Tomáš Šulák.

Na seznamu účinkujících je více než deset pěveckých uskupení, mezi nimi rodinné pěvecké soubory i sbory, které tvoří členové místních spolků.

„Kromě nich zazpívají i dvě kapely, program završí profesionální mužský soubor Rovina z Velké Bystřice, jenž rovněž povede v závěru zpívání společných koled," uvedla pořadatelka Stanislava Čočková.

Zámek, v němž má sídlo dětský domov se školou připravuje k této příležitosti výstavu betlémů v kapli, která se výjimečně otevře pro veřejnost.

„Kuchařky z mateřské školy uvaří polévku, punč, svařák i čaj, před zámkem budou hořet ohně," doplnil starosta. Večer zpívání završí v obci ohňostroj a slavnostní rozsvícení vánočního stromu před obecním úřadem.

Radslavice potáhne kostelní sbor

Více než stovka lidí si zazpívala vloni v Radslavicích před kostelem a stejnou účast očekávají pořadatelé i nyní.

„Právě se domlouváme, jak bude letošní akce vypadat. Zřejmě to uděláme podobně, jako vloni," uvedla knihovnice a hlavní pořadatelka Lada Veselá.

Tahounem loňského zpívání byl kostelní sbor, jehož vystoupení završili tři trubači.

„Určitě bude opět k dispozici i slivovička a nějaké sladkosti pro děti," slibuje organizátorka, která má nyní ovšem starost spíše s pořádáním mikulášské nadílky a rozsvícením vánočního stromu, jež budou zpívání koled předcházet.

„Mikulášskou chystáme tentokrát už na první adventní neděli. Vloni jsme podělili 190 dětí," řekla.

Tovačov rozezpívá klub seniorů

V Tovačově organizuje společné zpívání na náměstí klub seniorů a jeho předsedkyně Zdenka Dopitová.

„Vloni nás zpívalo asi čtyřicet. Letos chceme oslovit i děti z místních škol, takže očekáváme ještě větší účast," uvedla s tím, že i v Tovačově chystají občerstvení s punčem.

Kde se bude zpívat?

(zatím přihlášené obce)

Středa 11. prosince 2013, 18 hodin
Bochoř – u vánočního stromu v parku
Dluhonice – v kapli Povýšení svatého kříže
Drahotuše – na náměstí
Jezernice – u vánočního stromu v parku
Lověšice – u kapličky v parku
Přerov – na náměstí T. G. Masaryka
Radslavice – na náměstí u vánočního stromu
Tovačov – na náměstí
Veselíčko – před zámkem
Zámrsky – u vánočního stromu