Přestože zastupitelé už loni v červnu zvedli ruku pro záměr prodeje pozemků i s budovami u výstaviště soukromému investorovi, jediná ubytovna pro lidi bez přístřeší v této části města je zatím v provozu.

Od osmi večer do osmi ráno funguje i seďárna Českého červeného kříže v ulici U Bečvy.

„Ubytovna pro bezdomovce u výstaviště dál funguje a v současnosti v ní žije čtyřiačtyřicet lidí, takže kapacita není zcela naplněná. Budova je už ale značně zastaralá, a proto jednáme s vedením města o možnosti nového zázemí pro lidi bez přístřeší,“ přiblížila situaci Eva Mezírková Barešová, ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže v Přerově, který ubytovnu provozuje.

Sbírka teprve čtrnáctiletého nadšence Patrika Horkého obsahuje skutečné klenoty.
Retro výstava zavede do 70. let, artefakty sesbíral čtrnáctiletý školák

Pomáhají i školáci

Klidní mohou být i pravidelní návštěvníci takzvané seďárny, ve které mohou přečkat mrazivou noc. Otevřená je denně od osmi hodin večer do osmi ráno.

„O tu ale během letošní zimy není takový zájem jako v minulosti a zatím ji využili jen dva klienti,“ upřesnila.

Bezdomovci se mohou v místnosti ohřát, přespat na lavici, ale dostanou i polévku nebo čaj.

„V tomto ohledu nám pomáhají i dary dobrovolníků. Například od žáků Základní školy B. Němcové jsme pro ně dostali balíčky polévek, čaje a cukru,“ doplnila.

Úřední digitální deska v Přerově
Přerov se zbavil kovové úřední desky, má nové digitální panely

Přebývají hlavně kolem nádraží

Lidé bez přístřeší v Přerově podle šetření magistrátu nestrádají a těch, kteří žijí přímo na ulici, je jen asi desítka.

Bezdomovci se zdržují na stálých místech, a to především v blízkosti nádraží, kde je hned několik opuštěných drážních budov.

„Čtyři přebývají ve staré budově u kolejiště, další našli azyl pod přístřeškem u starého vodojemu - ti ale nejsou místní a pocházejí z Brna, Bohumína a Hranic. Tři nebo čtyři bezdomovci se zdržují také za posedem na Žernavé,“ vylíčil Boleslav Buš, sociální kurátor přerovského magistrátu.

„Snažíme se o ně postarat a pravidelně obcházíme s informativními letáky místa, na kterých se zdržují. Radíme jim, na koho se mohou v případě nouze obrátit,“ řekl.

Pomocnou ruku nabízí nejen Armáda spásy, ale i Oblastní charita v Přerově. „Poskytují především potravinovou pomoc,“ doplnil.

Podle něj došlo v posledních letech k přirozenému úbytku a čtyři bezdomovci, kteří v Přerově žili, zemřeli kvůli zdravotním problémům.

Vedení města nyní intenzivně jedná o tom, jak se v budoucnu o lidi bez přístřeší postarat.

„Nutnost ubytovny pro bezdomovce vnímáme jako akutní problém Přerova a v nově připravované koncepci sociálních služeb se tento problém musí vyřešit. Hledáme vhodné prostory i provozovatele - o registrovanou službu totiž projevilo zájem více zájemců,“ nastínil náměstek primátora Petr Kouba (ODS), který má na starosti sociální oblast a školství.