Po bitvě, která vypukla v ulicích Přerova, se shodují: řešení kriminality ano, ale ne v podobě zápalných lahví a dlažebních kostek.

„Zkušenosti s místními Romy? Ty mám bohaté. Myslím, že by potřebovali přistřihnout křídla. Stát s nimi ale nenadělá nic,“ nechala se slyšet jedna z prodavaček z obchodu u nádraží.

„Tolik lidí je u nás bez práce a celý život si platíme daně. Těm ale nic nechybí. Jsou pupkatí a spokojení. Kupují si nejdražší cigarety, a já dělám za minimální plat, “ postěžovala si. S pochodem nacionalistů ale nesouhlasí. „Dělají jen humbuk. Člověk aby se jich bál,“ podotkla.

Jiná majitelka obchodu v Čechově ulici k tomu poznamenala: „Dostala jsem od jednoho jejich kluka facku, protože jsem mu zakázala krást zboží. Podobných zážitků mám ale víc. Já je nemám ráda, nic dobrého mi neudělali. Nemyslím ale, že pochod něco vyřeší. Násilí plodí zase jen násilí,“ vyjádřila názor žena, která si přála zůstat v anonymitě.

Další prodavačka z obchodu u nádraží má jasno: „Nejhorší jsou ti Olaši. Kromě toho, že kradou, jsou ještě drzí. Jsou povýšení a nazývají se třeba „paní hraběnko“. Kradou přitom všichni, děcka i dospělí. Já už ale znám jejich fígle, takže si na ně dávám pozor,“ popsala své zkušenosti.

Přerovští obchodníci se však i přes špatné zkušenosti většinou shodli na tom, že pochod nacionalistů jim spásu nepřinese. „Oni tady nepochodují kvůli nám. Chtějí se jen zviditelnit. Otázku kriminality by měla řešit hlavně policie, a ta před několika lety dost zaspala. Když se o tom tenkrát začalo mluvit, situace se zklidnila. Teď už je lepší,“ uzavřel majitel jednoho z podniků v Komenského ulici v Přerově.