Do Přerova doputují možná už na podzim kompostéry, které si budou moci lidé od města zdarma vypůjčit.

Město už vypsalo výběrové řízení na zakázku v hodnotě zhruba 6 milionů korun, dotace Státního fondu životního prostředí přitom činí až devadesát procent z celkového objemu.

„Objednali jsme dva druhy – 600 kusů kompostérů na 700 litrů rostlinného odpadu, ale také 1 200 kusů kompostovacích sil o objemu 900 litrů. Současně s tím pořídíme přes tři tisíce 240 litrových hnědých nádob na biologicky rozložitelný odpad, které obdrží všechny domácnosti v rodinné zástavbě na území Přerova," upřesnil jednatel technických služeb Václav Zatloukal.

Pokud nenastanou průtahy ve výběrovém řízení, mohly by nové kompostéry doputovat k lidem už v listopadu.

„Jakmile podepíšeme smlouvu s dodavatelem, uspořádáme větší informační kampaň," zmínil.

Jako první by mohly nové kompostéry získat domácnosti v místních částech Popovice, Předmostí a Dluhonice.

Info na městských trzích

Na majitele rodinných domků přímo v Přerově se ale zřejmě dostane až v příštím roce. Město zjišťovalo už dříve zájem obyvatel o tuto novinku, a to formou dotazníků.

„O kompostéry měli Přerované zájem, i když jsem čekal, že bude ještě trochu větší," shrnul ředitel Technických služeb města Přerova Radek Koněvalík.

Fakt, že si bude moci doma sám vyrábět kompost, potěšil třeba důchodce Františka J. z Přerova.

„Koupili jsme starší domek, kde všechno dosluhovalo. Kompost byl dřevěný a za dva roky se rozpadl. Pořídit nový je pro lidi staršího věku velká investice, takže jsme nabídku od města přivítali. Do dotazníku jsme tedy napsali, že máme zájem. Jen nám připadá, že se to už vleče nějak moc dlouho," svěřil se.

Technické služby chtějí občany o možnosti pořízení kompostérů informovat v sobotu na městských trzích na náměstí T. G. Masaryka, kde budou mít svůj vlastní stánek. Kromě toho, že u něj lidé zdarma dostanou tašky na tříděný odpad, dozvědí se také o možnostech sběru biologicky rozložitelného odpadu.