Zastupitelé už v prosinci rozhodli o tom, že zchátralý objekt bývalého hotelu Strojař zůstane nadále v majetku města a nebude se prodávat. Revokovali své dřívější usnesení, které počítalo s prodejem budovy. O tom, co na lukrativní parcele v blízkosti řeky Bečvy vznikne, má rozhodnout architektonicko-urbanistický dialog. Radní chtějí Strojař využít pro účely městského nájemního bydlení.

Demolice je nevyhnutelná

Zchátralý komplex, který kdysi sloužil jako ubytovna pro zaměstnance Přerovských strojíren a později ho využívala armáda, se demolici nevyhne. Podle městské architektky Alice Michálkové, která představila varianty jeho využití a nastínila i limity Strojaře, jiná možnost není.

V anketě o největší ostudu Přerova na celé čáře zvítězilo ghetto v Kojetínské ulici.
Ostudy Přerova, 1. díl: Ghetto v Kojetínské ulici

„Jak rekonstrukce dnešního hotelu Strojař, tak výstavba nového objektu na jeho místě, by stály přibližně stejně. Rekonstrukce by přišla na 325 milionů korun a stavba nového objektu na 315 milionů, což je prakticky srovnatelné,“ uvedla na jednání v prosinci městská architektka. Ta také vysvětlila, proč je demolice nutná. „Tepelně technické a akustické parametry objektu už neodpovídají dnešním normám,“ řekla.

SPD ve výboru chybí

Ve výboru pro Strojař budou zástupci koalice i opozice. „Předsedové politických klubů měli nominovat své zástupce pro přípravu soutěžního dialogu. Do této doby nenominoval zástupce pouze klub SPD,“ informoval přerovský primátor Petr Vrána (ANO).

Městský dům je chloubou Přerova. Jeho restaurace je ale už od března uzavřena, protože se nedaří najít provozovatele.
Vyhlášené restaurace v Přerově zejí prázdnotou, provozovatelé se sem nehrnou

Podle návrhu, který budou v pondělí schvalovat zastupitelé, jsou členy výboru za hnutí ANO primátor Petr Vrána, jeho náměstci Tomáš Navrátil a Vladimír Lichnovský, za Pomáháme městu - ODS náměstek primátora Miloslav Dohnal a radní Jakub Navařík. KDU-ČSL vyslala do výboru Jiřího Lapáčka, Za prosperitu Přerova v něm usedne František Jan Hrabina, za Společně pro Přerov pak Jan Horký.

Piráti se nakonec rozhodli vstoupit

„Dodatečně nás oslovili i Piráti, kteří také vyšlou svého zástupce. Protože výbor musí mít podle zákona lichý počet členů, doplníme ho v případě nutnosti o úředníky. Usedne v něm i tajemník magistrátu Petr Mlčoch,“ upřesnil Vrána.

Rekonstrukce zchátralé administrativní budovy na náměstí T. G. Masaryka 16, která se má proměnit na reprezentativní sídlo přerovského magistrátu, se naplno rozběhla.
VIDEO: Rekonstrukce 'ostudy' náměstí v Přerově se naplno rozběhla. Podívejte se

Výbor má společně řešit nejen přípravu soutěžního dialogu a zadání architektonické soutěže, ale také využití objektu pro účely městského bydlení. „ Na zastupitelstvu jsme řekli, že chceme využít Strojař pro bytovou výstavbu a z toho by mělo vyplynout také financování a vlastnictví bytů,“ shrnul.

Vznik výboru zastupitelé vítají

„Věřím, že pomůže urychlit některé procesy. Město Hranice dokončuje sto dvacet bytů, větší bytovou výstavbu chystá i město Lipník. Budu chtít, aby se celý proces urychlil. Ať už to postupuje mílovými kroky, protože okolní města jsou dál a v Přerově jsme trochu zaspali,“ vyjádřil svůj názor radní František J. Hrabina (Za prosperitu Přerova).

Zřízení výboru podporuje i lídr opoziční koalice Společně pro Přerov Jan Horký. „Potěšilo nás, že jsou v něm zástupci napříč politickým spektrem a věříme, že se podaří najít solidní podmínky soutěžního dialogu. Stávající objekt je autentický, ale nedokážeme ho zkolaudovat na byty. Demolici se tedy zřejmě nevyhneme. Jsou tam technické danosti - nejsme schopni splnit normu na akustiku a světelnou výšku,“ shrnul zastupitel Jan Horký (SpP).

Bývalý hotel Strojař v PřerověBývalý hotel Strojař v PřerověZdroj: Deník