Zastupitelé už v prosinci rozhodli o tom, že zchátralý objekt bývalého hotelu Strojař zůstane nadále v majetku města a nebude se prodávat. Revokovali své dřívější usnesení, které počítalo s prodejem budovy. O tom, co na lukrativní parcele v blízkosti řeky Bečvy vznikne, má rozhodnout architektonicko-urbanistický dialog. Radní chtějí Strojař využít pro účely městského nájemního bydlení.
Demolice je nevyhnutelná
Zchátralý komplex, který kdysi sloužil jako ubytovna pro zaměstnance Přerovských strojíren a později ho využívala armáda, se demolici nevyhne. Podle městské architektky Alice Michálkové, která představila varianty jeho využití a nastínila i limity Strojaře, jiná možnost není.
„Jak rekonstrukce dnešního hotelu Strojař, tak výstavba nového objektu na jeho místě, by stály přibližně stejně. Rekonstrukce by přišla na 325 milionů korun a stavba nového objektu na 315 milionů, což je prakticky srovnatelné,“ uvedla na jednání v prosinci městská architektka. Ta také vysvětlila, proč je demolice nutná. „Tepelně technické a akustické parametry objektu už neodpovídají dnešním normám,“ řekla.
SPD ve výboru chybí
Ve výboru pro Strojař budou zástupci koalice i opozice. „Předsedové politických klubů měli nominovat své zástupce pro přípravu soutěžního dialogu. Do této doby nenominoval zástupce pouze klub SPD,“ informoval přerovský primátor Petr Vrána (ANO).
Podle návrhu, který budou v pondělí schvalovat zastupitelé, jsou členy výboru za hnutí ANO primátor Petr Vrána, jeho náměstci Tomáš Navrátil a Vladimír Lichnovský, za Pomáháme městu - ODS náměstek primátora Miloslav Dohnal a radní Jakub Navařík. KDU-ČSL vyslala do výboru Jiřího Lapáčka, Za prosperitu Přerova v něm usedne František Jan Hrabina, za Společně pro Přerov pak Jan Horký.
Piráti se nakonec rozhodli vstoupit
„Dodatečně nás oslovili i Piráti, kteří také vyšlou svého zástupce. Protože výbor musí mít podle zákona lichý počet členů, doplníme ho v případě nutnosti o úředníky. Usedne v něm i tajemník magistrátu Petr Mlčoch,“ upřesnil Vrána.
Výbor má společně řešit nejen přípravu soutěžního dialogu a zadání architektonické soutěže, ale také využití objektu pro účely městského bydlení. „ Na zastupitelstvu jsme řekli, že chceme využít Strojař pro bytovou výstavbu a z toho by mělo vyplynout také financování a vlastnictví bytů,“ shrnul.
Vznik výboru zastupitelé vítají
„Věřím, že pomůže urychlit některé procesy. Město Hranice dokončuje sto dvacet bytů, větší bytovou výstavbu chystá i město Lipník. Budu chtít, aby se celý proces urychlil. Ať už to postupuje mílovými kroky, protože okolní města jsou dál a v Přerově jsme trochu zaspali,“ vyjádřil svůj názor radní František J. Hrabina (Za prosperitu Přerova).
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Strojař neprodáme, rozhodli zastupitelé. Architektka naznačila, co místo něj
Strojař zůstane v majetku města Přerov. Ve hře je nájemní bydlení
VIDEO: Zastavte výcvik armády ve Strojaři, žádali přerovští zastupitelé
Komentář: Legenda jménem Strojař aneb Další skanzen socialistické éry v Přerově
Přerovská opozice navrhla svolat mimořádné zastupitelstvo. Trápí ji Strojař
Zřízení výboru podporuje i lídr opoziční koalice Společně pro Přerov Jan Horký. „Potěšilo nás, že jsou v něm zástupci napříč politickým spektrem a věříme, že se podaří najít solidní podmínky soutěžního dialogu. Stávající objekt je autentický, ale nedokážeme ho zkolaudovat na byty. Demolici se tedy zřejmě nevyhneme. Jsou tam technické danosti - nejsme schopni splnit normu na akustiku a světelnou výšku,“ shrnul zastupitel Jan Horký (SpP).