Hladce prošlo i hlasování o jménech jeho tří náměstků a jednoho uvolněného radního. Prvním náměstkem primátora byl zvolen Tomáš Navrátil (ANO), další křesla obsadí Vladimír Lichnovský (ANO) a Miloslav Dohnal (ODS). Uvolněným radním bude Michal Zácha (ODS).

V zastupitelských lavicích usedla po volbách řada nováčků - početné zastoupení má SPD, která obsadila šest křesel. V řadách opozice jsou také Piráti a koalice Společně pro Přerov - ti mají shodně po třech mandátech. Naopak uskupení Za prosperitu Přerova oslabilo a získalo pouze dvě křesla. Do zastupitelstva se nedostali komunisté ani sociální demokraté.

Nejpočetnější zastoupení má v zastupitelstvu hnutí ANO se čtrnácti hlasy, druhý koaliční partner Pomáháme městu - ODS a nez.os. získal pět mandátů. KDU-ČSL a TOP 09 reprezentují dva zastupitelé.

Už první společná schůze zastupitelů naznačila, že hlas opozice bude slyšet. Projevilo se to i při volbě primátora.

Koalice Společně pro Přerov přišla s vlastním kandidátem na tento post – Janem Horkým. Návrh ale nezískal potřebnou podporu.

Piráti se zase ptali, zda bude nový primátor Petr Vrána zvládat všechny své funkce - je totiž zároveň poslancem a předsedou představenstva společnosti Teplo.

I přes tyto výhrady ale pro Petra Vránu zvedla ruku nadpoloviční většina jednadvaceti zastupitelů a odcházející primátor Petr Měřínský z hnutí ANO mu mohl předat pomyslné žezlo - primátorský řetěz.

Koaliční dohodu o spolupráci uzavřeli v pondělí v Přerově zástupci hnutí ANO, Pomáháme městu - ODS a nezávislé osobnosti a KDU-ČSL s TOP 09. 3. října 2022
Přerovská koalice podepsána, posty rozděleny. Prohlédněte si vaše nové radní

Odpady, Strojař a teplo

Petr Vrána bezprostředně po svém zvolení řekl, že nejen město, ale celou Českou republiku nečeká právě lehké období. Uvedl také priority, na které se vedení města zaměří a stanou se součástí programového prohlášení.

„Patří mezi ně například odpadové hospodářství, čeká nás ale i velká diskuse o využití hotelu Strojař, který jsme koupili, aniž bychom věděli, co s ním. Koupili jsme ho ale v nouzi, aby se do centra města nenastěhovalo tři sta nepřizpůsobivých občanů,“ zmínil Petr Vrána.

Nová radnice bude řešit i otázku využití městských bytů a bytovou výstavbu.

„Problémem, který obyvatelé města vnímají citlivě, jsou ceny energií. U tepla, které můžeme ovlivnit, sice k navýšení dojde, ale pouze o zhruba deset procent. Když už tedy budou občany decimovat ceny elektřiny a plynu, teplo to nebude,“ konstatoval.

Vrána se po svém zvolení primátorem hodlá vzdát funkce předsedy představenstva společnosti Teplo, poslancem ale nadále zůstane.

„Je to proto, že jsem nyní jediným poslancem za Přerov a z této pozice mohu pro město něco udělat. Vzdám se ale členství v hospodářském výboru Parlamentu, stejně tak i ve výboru pro strukturálně znevýhodněné lokality na kraji - tam předpokládám, že by mě nahradil ex-primátor Petr Měřínský,“ řekl.

Vrána bude mít jako nový primátor Přerova na starosti rozpočet, finance a oblast kultury.

"Skokani" Pirátů Jakub Jüngling (vlevo) a Barbora Punge Puchalská (uprostřed) se vzdali mandátu. Do zastupitelstva v Přerově zasedne Jaroslav Krejčí (vpravo)
Rošády u přerovských Pirátů, odstoupil zvolený zastupitel i náhradnice

Zácha: Chci, aby se vrátila vážnost

Do funkce jeho prvního náměstka usedne Tomáš Navrátil (ANO), který bude mít v gesci dopravu, koordinaci dopravních staveb, strategii a rozvoj města a územní plán. Další náměstek primátora Vladimír Lichnovský (ANO) má ve své kompetenci investice města a veřejné zakázky, sociální věci a zdravotnictví.

Nově zvolenému náměstkovi primátora za ODS Miloslavu Dohnalovi byly svěřeny záležitosti správy majetku a komunálních služeb, majetkoprávní záležitosti včetně nájmů bytů ve vlastnictví města a oblast životního prostředí.

Rezortem jediného uvolněného radního Michala Záchy (ODS) je školství - bude řešit také sport a grantovou politiku. Volba tří náměstků a uvolněného radního prošla bez problémů.

„Byl bych rád, aby se na jednání zastupitelstva vrátila vážnost a materiály se projednávaly věcně. V sále by měly vládnout zájmy města a ne stranické průkazky,“ vyjádřil své přání nově zvolený uvolněný radní Michal Zácha (ODS).

Jedenáctičlennou Radu města tvoří kromě primátora a jeho náměstků také Hana Mazochová, Petr Měřínský a Lada Galová (všichni ANO), dále Petr Kouba a Jakub Navařík (oba ODS) a za KDU - ČSL a TOP 09 pak Tomáš Dostal. Všechny radní zastupitelé schválili.