V Přerově tak vznikl spolek s názvem Hrubá Kotelna, který chce podpořit kulturní a společenské dění ve městě. Lidé se mohou těšit na přednášky historiků muzea, ale i autorská čtení nebo koncerty. Spolek už má webové stránky www.hrubakotelna.cz, na nichž se lidé dozví, co se aktuálně děje.

Výtopna je otevřena veřejnosti

Genius loci přerovské továrny zděděné po pratetě vedl současnou majitelku Dagmar Vobeckou k myšlence zpřístupnit veřejnosti dávno prázdnou varnu, sušárnu a výtopnu a spojit tak industriální architekturu se současným uměním. Na jaře se otevřela první malá galerie na opraveném schodišti, kam byla umístěna výstava fotoobrazů.

Areál bývalé továrny na cukrovinky a čokoládu Terezie Hrubé na Osmeku v Přerově se ve čtvrtek 21. března 2024 odpoledne otevřel veřejnosti. V prostorách začala výstava fotografií brněnského autora Jiřího Slámy.
Areál bývalé čokoládovny na Osmeku v Přerově se otevřel veřejnosti výstavou

„V plnění ovocných konzerv a balení bonboniér už sice nepokračujeme a sladká marmeláda ani lahodná čokoláda v továrních halách nevoní, svůj půvab a kouzlo z časů minulých si ale prostory zachovaly dodnes. Otevíráme je proto umělcům na Přerovsku a nabízíme zázemí jak známým osobnostem, tak začínajícím autorům s kreativními vizemi či nejmladším výtvarníkům,“ přiblížila majitelka areálu na Osmeku Dagmar Vobecká.

Areál kdysi věhlasné továrny na výrobu čokolády, marmelády a cukrovinek Terezie Hrubé na Osmeku v Přerově hodlá jeho majitelka Dagmar Vobecká (na snímku) zpřístupnit veřejnosti pro pořádání kulturních akcí.
Chtěli bychom areál továrny Terezie Hrubé zpřístupnit lidem, říká Dagmar Vobecká

Vizí je, aby se prostory někdejší čokoládovny staly novým centrem kultury a setkávání. „Návštěvníci se u nás mohou potkat na vernisážích a výstavách, objevovat historii na odborných přednáškách, vyměňovat si zkušenosti na workshopech nebo třeba trávit společně čas při degustacích či oslavách,“ řekla majitelka.

Výstavy s příchutí marmelády

Prostor, kde se tyto akce mohou konat, je hned několik - například v budově bývalé varny marmelády, expozice menšího rozsahu je zase možné umístit na nově opravené schodiště H v někdejší sušárně ovoce. K dispozici je i větší industriální prostor o velikosti 80 až 100 metrů čtverečních v prvním patře.

Areál bývalé továrny na Osmeku v Přerově se otevře pro pořádání kulturních akcí.
Areál bývalé továrny na Osmeku v Přerově se otevře pro kulturní akce

„Do budoucna bychom rádi využili také budovu bývalé výtopny jako multifunkční společenský prostor, kde je možné pořádat nejen výstavy, ale i hudební a divadelní vystoupení, workshopy a větší společenské akce,“ zmínila Dagmar Vobecká.

Své místo bude mít i historie

Spolek Hrubá Kotelna pro návštěvníky připravil cyklus přednášek s názvem Tovární čtvrtky, které uvítají především milovníci historie. „Celkem pětkrát v tomto roce na nich představí historici Muzea Komenského v Přerově výsledky svého bádání a provedou zájemce historií regionu,“ přiblížila program Romana Nitková, která má na starosti propagaci.

Hostem podcastu Hanácké ozvěny byl hokejista Martin Zaťovič, moderuje Ivan Němeček, 15. května 2024, Olomouc.
Hanácké ozvěny: Zaťovič o šancích Čechů na MS i sousedovi Kundrátkovi

První přednáška historičky muzea Šárky Krákorové Pajůrkové má téma Přerov na přelomu 19. a 20. století a Terezie Hrubá a uskuteční se ve čtvrtek 6. června v 17 hodin. Historička provede posluchače prostřednictvím dobových fotografií ulicemi města Přerova v tehdejší době a seznámí je se spolkovým, kulturním, politickým i hospodářským životem. Poté se zaměří na životní osudy Terezie Hrubé (1875 - 1933), zakladatelky a úspěšné majitelky přerovské továrny na konzervování ovoce a zeleniny.

Vzpomínat se bude i na Solo

„Na tuto přednášku budou navazovat další - se slavnou minulostí známé sirkárny Solo Lipník seznámí přítomné historik Lubor Maloň. Rádi bychom v prostorách pořádali i autorská čtení a chystáme rovněž besedy se zajímavými osobnostmi,“ doplnila Nitková.

Vybrali jsme pro vás:

V Bochoři začal samosběr jahod.
Dnes začíná samosběr jahod v Bochoři. Kdy je nejlepší dorazit?
Sedmadvacátý ročník oblastní soutěž ve vyprošťování z havarovaných vozů u atletického stadionu ve Valašském Meziříčí. Klání se zúčastnili profesionální hasiči ze Zlínského a Olomouckého kraje a družstvo ze Slovenska; čtvrtek 16. května 2024
Přerovští hasiči brali zlato v náročné soutěži. Vyprošťovali zraněné osoby
Vážné následky měla havárie, ke které vyjížděli ve čtvrtek dopoledne záchranáři do Trnávky u Lipníku nad Bečvou
Subaru narazilo do stromu, zraněnou ženu transportoval vrtulník
Tomáš Jáchym si bude zvykat na jinou střídačku během derby.
Druhé jméno z Prostějova. Zubři oznámili příchod zvučné posily