To by se už brzy mělo změnit. Přerovský Prior totiž projde rozsáhlou rekonstrukcí, která si vyžádá investici za zhruba 400 milionů korun. Pokud všechno dobře půjde, začne se tvář starého obchodního centra ze sedmdesátých let měnit už v příštím roce.

„Prior by rozhodně potřeboval novou fasádu, jakou má třeba olomoucká Galerie Moritz. Navíc tady chybí větší centrum, kde by se dalo nakoupit pod jednou střechou. Lidé za nákupy přejíždějí z jednoho konce města na druhý," zkritizovala současný stav Klára Svobodová z Přerova.

Jsou tu jen Vietnamci, musíme do Olomouce

Zejména mladí lidé přiznávají, že raději jezdí utrácet své peníze do jiných měst. „Jsou tady jen Vietnamci nebo sekáče. Nakupujeme zásadně v Olomouci, a to každý týden," přiznala Veronika Páleníková z Přerova.

Vizualice nové obchodní galerie v Přerově, která vznikne rekonstrukcí stávajícího Prioru.

Vizualice nové obchodní galerie v Přerově, která vznikne rekonstrukcí stávajícího Prioru. Zdroj:  Atelier 8000

Nová pasáž a parkoviště na střeše

Zastaralý Prior čeká razantní proměna vzhledu. Nová obchodní galerie zabere přilehlé parkoviště a propojí Čechovu ulici se Šířavou nákupní pasáží. Přerované ale nepřijdou o parkovací plochy – stání pro tři sta aut vznikne totiž na střeše objektu.

„V současné době se rozvíjí a upřesňuje projekt původní studie z roku 2008. Zpracováváme podklady pro územní rozhodnutí a chtěli bychom získat co nejdříve stavební povolení tak, abychom mohli začít v příštím roce stavět," informoval předseda představenstva společnosti Prior Adolf Vlk.

A jak bude nová obchodní galerie vypadat?

„V přízemí bude prodejna s potravinami, ale také kavárny a restaurace, aby bylo procházení nákupní pasáží příjemné," zmínil.

Vizualice nové obchodní galerie v Přerově, která vznikne rekonstrukcí stávajícího Prioru.

Vizualice nové obchodní galerie v Přerově, která vznikne rekonstrukcí stávajícího Prioru. Zdroj: Atelier 8000

Rozlehlé prostory dnešního Prioru „rozbijí" samostatné obchůdky v prvním patře. Zatímco dnes si lidé musejí vyšlápnout do patra buď pěšky po schodech, nebo se mačkat v jediném výtahu, po rekonstrukci přibudou nové eskalátory i výtahy pro vozíčkáře.

Další vizualizace najdete u článku s anketou: Takto se změní starý přerovský Prior. Co vy na to?

Řidiči budou mít možnost odstavit auto na střeše objektu.

„Příjezd bude zajištěn zastřešeným tubusem, který maximálně omezí hluk a vliv na životní prostředí," doplnil Adolf Vlk.

Podle Daniely Týfové z týmu architektů Atelier 8000 vzniknou uvnitř zajímavě členěné prostory.

„Přerov nemá obchodní dům, který by měl pasáž a atria. Chceme vytvořit vnitřní obchodní ulici, jež bude krytá. Proto jsme navrhovali propojení Čechovy ulice a Šířavy – bude tedy možné projít jak uvnitř, tak i kolem," řekla.

Obchody, ale i kavárny a restaurace budou přístupné jak z vnitřního atria, tak i zvenku. „Je navržený široký chodník do Čechovy ulice. Objekt se tedy nebude otáčet zády k ulici, ale do ulice," upřesnila.

Fasáda? Prostor pro fantazii

Fasáda nově zrekonstruovaného Prioru by měla upoutat. Narozdíl od Olomouce a Prostějova se stavba nenachází v památkově chráněné části města, takže je větší prostor pro fantazii.

„Půjde o kombinaci betonu a prosklených ploch, doplněných o lehké kovové prvky," nastínila Daniela Týfová. Nová obchodní galerie v Přerově zatím nemá svůj název. Společnost Prior proto zvažuje, že do jeho výběru zapojí i širokou veřejnost.