Počet těchto pacientů stále stoupá a prostoru je pro ně málo.

Podle přibližných odhadů je choroba, postihující mozek, diagnostikována zhruba 140 tisícům obyvatel České republiky. Léčbu podstoupí jen asi dvacet procent z nich.

Nejčastější příčinou demence je právě Alzheimerova choroba.

Otevřením nového pavilonu pro pacienty se zvláštním režimem, který se v Radkově Lhotě začal stavět před dvěma lety, našlo domov celkem 79 žadatelů.

Těch, kteří potřebují neustálý dohled, je totiž čím dál více – počet lidí s demencí narostl za posledních pět let o dvacet tisíc.

„Počet žádostí o umístění osob trpících demencí a zvláště Alzheimerovou chorobou byl jedním z hlavních důvodů rozšíření zařízení," potvrdila náměstkyně hejtmana pro sociální oblast Yvona Kubjátová.

Nové pokoje, jídelna, zahrada i zařízení jsou k dispozici od července 2014 klientům domova v Radkově Lhotě

Zahrada s propojenými cestičkami, kde se nelze ztratit

Padesátka pokojů a bezpečná zahrada 

Olomoucký kraj, který Domov pro seniory v Radkově Lhotě zřizuje, investoval do stavby 156 milionů korun.

Kapacita domova v Radkově Lhotě se tak zvýšila na celkový počet 208. Uživatelů se zvláštním režimem je 128.

Čtyřpatrová budova nabízí celkem 47 pokojů, v přízemí je vybudována i místnost pro ergoterapii, která slouží různým k tvůrčím aktivitám a činnostem.

Z dílny se pak přímo vchází do zahrady s takzvanýma nekončícími cestičkami.

„Klienti po nich mohou chodit bez dozoru, jsou v bezpečí. Cesty se potkávají, prostor je ohraničený plotem a nelze se ztratit," přiblížila instruktorka sociální péče Hana Laušmanová.

Nové pokoje, jídelna, zahrada i zařízení jsou k dispozici od července 2014 klientům domova v Radkově Lhotě

Pokoj v novém pavilonu v Radkově Lhotě

Užije si přítomnost, pak si už na ni nevzpomene

Alzheimerovou nemocí trpí nejčastěji lidé nad šedesát pět let.

„Jedná se většinou o seniorky starší osmdesáti let. Není to pravidlem, ale zlom nastává ve chvíli, kdy žena ovdoví, a nevyrovná se s tím," shrnula své zkušenosti s pacienty Danuše Nesvadbová, která v Radkově Lhotě pracuje jako sociální pracovnice.

Pokud je to možné, zůstávají lidé, trpící demencí, podle jejích slov doma, kde se stará o ně rodina. V pokročilých fázích jim ale nezbývá, než se obrátit na profesionální a čtyřiadvaceti­hodinnou péči, kterou zařízení nabízejí.

„Rodina se s tím nemůže smířit, má výčitky, že sem maminku nebo tatínka dali. Ale uvědomují si, že to doma nezvládají, je to vyčerpávající péče," dodala.

Nemoc se ale může projevit i u mladších lidí. Mezi klientkami zvláštního režimu je i čtyřiapadesá­tiletá paní Helena.

Na první pohled vypadá jako její zdravé vrstevnice – upravená, dbá o sebe. V Radkově Lhotě, kde ji navštěvuje rodina, je čtvrtým rokem.

„Je šikovná, pomáhá v prádelně, žehlí. Chce být užitečná," přiblížila život bývalé vychovatelky, která pracovala s mládeží, Danuše Nesvadbová.

Až časté a opakované dotazy prozradí vážnost jejího stavu.

„Pamatuje si, že jedeme například na olympiádu do Pavlovic. Když tam přijedeme, neví proč jsme tam," pokračuje Hana Laušmanová.

Personál proto paní Heleně kupuje pohlednice či jiné vzpomínkové předměty – aby si na události vzpomněla.

„Užije si ten daný moment, současnost, ale později už si to nepamatuje," dodala.

O svém stavu přitom paní Helena ví.

Začátek? Zapomínání receptů či ovládání techniky

Počet nemocných stoupá i s tím, jak se prodlužuje věk. Podle statistik trpí Alzheimerovou chorobou či podobnou nemocí, spojenou s demencí, polovina obyvatelstva staršího devadesáti let.

„Jedná se o chorobu, která je vázaná na věk. Čím jsem starší, tím je větší možnost, že se nemoc projeví," vysvětlila lékařka Psychosociálního centra v Přerově Natália Poliačiková.

Účinná prevence podle ní neexistuje, trénovat mozek luštěním křížovek nebo čtením ale není na škodu.

„Je to určitý trénink mozku, v časných stadiích to může průběh nemoci zpomalit," řekla.

Varovné příznaky Alzheimerovy choroby pacient sám na sobě jen stěží zpozoruje. Většinou je to právě naše okolí, které si změn všímá. Až díky němu si lidé cestu k lékaři najdou.

„Chvilkových výpadků si tolik nevšímáme. U žen to bývá zapomínání osvědčených a známých receptů. Muži nevědí, jak zacházet s technikou, i když jim to dříve nedělalo nejmenší problém," uvedla konkrétní příklady.

Mezi první příznaky patří zapomínání termínu schůzek, dat narozenin a věků dětí či vnoučat, opakované dotazy na stejné věci, zhoršování krátkodobé paměti a problém zapamatovat si nové věci, jako třeba obsluhu nového telefonu.

Péče o pacienty s touto chorobou bude do budoucna zapotřebí čím dál více. Už nyní poptávka převyšuje nabídku.

Na Přerovsku v současnosti Olomoucký kraj zřizuje službu se zvláštním režimem také v Domově pro seniory v Tovačově.

Několik desítek míst se stejným režimem poskytují také Domov pro seniory v Hranicích a Sociální služby města Přerova – obě organizace jsou zřizované městy.

NOVÝ PAVILON V RADKOVĚ LHOTĚ
Nová budova, s jejíž stavbou se začalo v listopadu 2012, byla zbudována v sousedství stávajícího objektu – oba objekty spojuje uzavřená prosklená chodba.

Všechny pokoje mají samostatné sociální zařízení se sprchovým koutem. V přízemí se kromě kuchyně a velké jídelny nachází rehabilitace, pedikúra, kadeřnictví a bufet.

V podkroví jsou připraveny hostinské pokoje pro rodinné příslušníky, kteří přijedou zdaleka.

„Za mírný poplatek u nás mohou přespat a být tak se svými blízkými delší dobu," přiblížila sociální pracovnice Hana Laušmanová.

Současnou novinkou jsou i prosklené místnosti pro sestry, které díky nim mají přehled o dění na chodbě a při pádu či jiném problému mohou pacientům ihned pomoci.

Na patře nechybí ani klidová a fototerapeutická místnost.

„Slouží k relaxačním účelům. Místnost fototerapie je vybavena světelnými simulátory a slouží k navození atmosféry, simulující letní slunečný den, což využijí klienti hlavně na podzim a v zimě," vysvětlil ředitel Domova pro seniory v Radkově Lhotě Emil Skácel.

Na venkovním prostoru vznikla zahrada s nekončícími cestičkami, která umožňuje klientům volný pohyb bez dozoru.

Zahrada je oplocená a cesty se stále potkávají, nemůže se tedy stát, že by se klienti ztratili mimo areál.