Kalendář má jednu zvláštnost – zdobí ho fotografie amatérských autorů.

Slavnostní křest se uskutečnil ve středu odpoledne na zámku a sadu kalendářů zkropilo šampaňské.

„Vydáváme je už od roku 2010 a vždy byly nějak tematické zaměřené. Letos poprvé jsme se ale rozhodli, že vydáme kalendář s amatérskými fotografiemi od občanů našeho města," přiblížil Zdeněk Daněk z kanceláře primátora, který se podílel na přípravě.

Aby mohl vybrat ty nejzdařilejší snímky, musel se „prokousat" tři sta padesáti obrázky od dvaasedmdesáti autorů, kteří v průběhu let přispívali do fotosoutěží na webových stránkách města. Nakonec vybral snímky od poloviny účastníků soutěží.

„Výběr nebyl jednoduchý, protože většina fotografií měla svou duši. Bylo nutné hledat nějakou jednotící koncepci, vztahující se k danému ročnímu období či přímo datu, k němuž jsme chtěli fotografii umístit. Některé obrázky měly své kouzlo, ale museli jsme je z výběru vyřadit, protože nesplňovaly tiskovou kvalitu," vysvětlil Zdeněk Daněk.

Otisk šestatřiceti vnímavých Přerovanů

Kalendáře pokřtil šampaňským přerovský primátor Jiří Lajtoch, který s trochou nadsázky připomněl, že čas každého kalendáře je sice předem vyměřen, ale může potěšit svou skladbou obrázků.

„Pro mě jsou ty fotografie o to vzácnější a kouzelnější, že v nich vidím otisky práce Přerovanů. Lidí, kteří umějí zvěčnit svůj pohled na místo, ale třeba i momentální náladu či pocit. Některé snímky nám představují půvabná zákoutí Přerova, jiné ukazují život lidí ve městě, nebo stavby v jejich monumentální kráse. V kalendáři pro rok 2013 je zkrátka cítit otisk šestatřiceti vnímavých Přerovanů," řekl.

A jak hodnotí nový počin města jeden z amatérských fotografů Pavel Sehnálek? „Každý z nás má jiný pohled na různé části města, jinak fotí – a právě tato rozmanitost dodala kalendáři potřebný punc. Potěšilo mě, když jsem v něm viděl své snímky z jara," řekl.

Kalendáře se budou prodávat v sadě, kterou tvoří nástěnný kalendář, stolní kalendář a čtyři kusy kapesních kalendáříků.

„Tyto sety budou v prodeji v Městském informačním centru v Kratochvílově ulici a v Galerii města Přerova na Horním náměstí. Budeme se snažit místa rozšířit – třeba o prodejny knih – a možná budou k mání i na nádraží," podotkl Zdeněk Daněk.

Zároveň vyjádřil přání, aby nové kalendáře motivovaly i další Přerovany k tomu, aby své fotografie zasílali do fotosoutěží města, a tím pomohli zachytit jeho současnost – pro budoucnost.