Senioři starší sedmdesáti let už nebudou moci prokázat nárok na slevu pouze občanským průkazem.

Nový jízdní řád začne platit v neděli 11. prosince.

Velké změny čekají na seniory, kteří mohou na jízdné uplatnit slevu. Její výše zůstane zachována, změní se ale způsob prokazování nároku na slevu.

„Od 1. července už nebudou platit starší papírové průkazy s modrým pruhem na slevu pro důchodce, které budou vydávány pouze do 10. prosince. U osob nad sedmdesát let nebude možné prokázat nárok na slevu občanským průkazem," upozornil tiskový mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Senioři si mohou pořídit In Kartu s aplikací In Důchodce. Cena této aplikace bude 100 korun na rok nebo 250 korun na tři roky pro cestující do sedmdesáti let. Senioři nad tuto věkovou hranici si mohou pořídit aplikaci za 100 korun na šest let.

„S touto aplikací budou mít nadále slevu ve výši 25 procent z obyčejného jízdného," dodal mluvčí.

EuroCity z Lipníku

Jedna z největších novinek se týká vlakové stanice v Lipníku nad Bečvou, kde nově zastaví vlaky linky Ex 2 v trase Praha Vsetín. Konkrétně se jedná o ranní a večerní spoj.

„Cesta mezi Vsetínem a Prahou se zkrátí přibližně o půl hodiny a cestující budou využívat komfortní soupravy typu EuroCity," řekl dále Petr Šťáhlavský. Vlaky slibují WiFi připojení k internetu či elektrické zásuvky.

Méně radostnou novinkou je pak pro cestující zdražení jízdného do 120 kilometrů se zvýší o jednu korunu. U větších vzdáleností by cena neměla narůst o více než čtyři koruny.

„Současně dojde k úpravě cen jízdenek, které jsou odvozeny z obyčejného jízdného, například zákaznické. Až do 10. prosince jsou však všechny jízdenky včetně dvouměsíčního předprodeje prodávány za stávající ceny," uzavřel mluvčí.

České dráhy nejsou jediným přepravcem, kterého mohou lidé využít při cestování v Přerově lze také nasednout do vlaků společností Leo Express, RegioJet nebo Arriva.