Podle primátora města Petra Vrány (ANO) velký festival v Přerově chyběl. „Už před půl rokem jsme tuto myšlenku začali rozvíjet a rozhodli se posílit kulturní akce. Možná si toho už všimli návštěvníci Svatovavřineckých hodů a počítáme s tím, že i o Vánocích bude program pestřejší. Tento festival bude největší kulturní akcí v režii města za poslední roky,“ uvedl primátor města.

Rozpočet na akci je 4 miliony korun a organizačně ji zajišťují Kulturní a informační služby ve spolupráci s produkční společností Petarda Production.

Festival je celodenní a pořadatelé očekávají, že by mohl nalákat až osm tisíc návštěvníků. Na jeho přípravě pracuje už několik měsíců šestičlenný tým.

Přerovský skladatel a hudebník Jaroslav Wykrent
Měšťák rozezní Wykrentovy písničky. Na koncertě k nedožitým osmdesátinám

„Dnešním dnem začíná předprodej, který půjde ve třech vlnách. V první vlně jsme stanovili cenu vstupného 650 korun, s každou další se bude zvedat o sto korun,“ upřesnil náměstek přerovského primátora Miloslav Dohnal (ODS).

Festival zabere louku v Michalově a detaily o tom, jak budou zajištěny přístupy a parkování se lidé dozví na webu www.velkamoravafest.cz.

Parkován í a mapa areálu.Parkován í a mapa areálu.Zdroj: reprototo

„Na webových stránkách a Facebooku budeme postupně zveřejňovat jednotlivé akce, které jsou spojeny s festivalem, ale lidé se zde dozví také informace, týkající se parkování nebo organizace,“ řekl.

Pamětní deska zapomenutému přerovskému rodákovi Rudolfu Weiglovi, který objevil vakcínu proti skvrnitému tyfu, byla odhalena v úterý 5. září 2023 v budově Vyšší odborné zdravotnické školy v Přerově.
VIDEO: Významnému vědci Rudolfu Weiglovi odhalili v Přerově pamětní desku

Areál, kde se akce uskuteční, bude oplocený. Součástí budou také gastrokoutky a festival je koncipován jako rodinný.

„Vybrat účinkující nebyl problém, protože do Přerova všichni muzikanti jezdí rádi. Jen jsme museli dopředu sladit termíny. Na festivalu bude to nejlepší z české hudební scény a podle toho jsme také interprety vybírali,“ řekl za organizátory Petr Šiška z Petarda Production.

Kulturní a informační služby města Přerova se postarají o to, aby se návštěvníci nekontrolovaně nepohybovali po parku, případně neničili mobiliář.

„Ochranka bude zesílena s tím, že jeden vstup bude z Bezručovy ulice, druhý od restaurace a Michalova. Prostor je oddělený branami, takže o zajištění pořádku nemáme obavy,“ uvedl ředitel Kulturních a informačních služeb Jaroslav Macíček.

Bývalý hotel Strojař v Přerově
Obrat ve využití Strojaře. Radní uvažují o družstevním bydlení

Park Michalov je podle města pro pořádání kulturních akcí ideální. „Není to první akce, která se zde pořádá a nikdy nedošlo k žádnému poškození nebo vandalství. Chtěli jsme uspořádáním festivalu také vyzdvihnout 120. výročí založení parku,“ doplnil Miloslav Dohnal.

Podle organizátorů budou součástí festivalu i autogramiády se všemi interprety. „Pitný režim a velkokapacitní stany bude zajišťovat pivovar Zubr, v areálu bude i dvacet stánků s občerstvením a deset s komerčním zbožím. Zázemí pro takovou akci by mělo být dostatečné,“ uvedl Jaroslav Macíček s tím, že parkování bude zajištěno v blízkosti areálu.