Pásku na nově zrekonstruovaném objektu bývalé Základní školy v ulici Optiky, včera společně přestřihli předseda poslanecké sněmovny Miloslav Vlček a přerovský primátor Jiří Lajtoch (oba ČSSD).

„Poprvé jsem do této budovy vstupoval ještě jako žák školy. Otevření nového domova pro seniory v bývalém školském areálu je tak pro mě další premiérou,“ řekl primátor Přerova Jiří Lajtoch.

Město podle jeho slov zvažovalo, zda vybudovat nový domov pro seniory na zelené louce, nebo opravit některý ze zchátralých objektů. „Zvolili jsme druhou cestu přebudování objektu bývalé školy. Řada opuštěných budov totiž nemá využití a jsou skvrnou na tváři města,“ vysvětlil Lajtoch.

Podle náměstkyně hejtmana Olomouckého kraje Jitky Chalánkové je dobré, že není nové zařízení pro seniory na odlehlém místě, ale v klidné části Přerova. „Senioři mají blízko do města a nemají problémy s dopravní obslužností,“ popsala výhody náměstkyně hejtmana.

Náklady na rekonstrukci budovy se vyšplhaly na 167 milionů korun a někteří přerovští zastupitelé před časem kritizovali fakt, že je stavba zbytečně předražená. Původní rozpočet totiž zněl na 139 milionů.

„Důvodem navýšení ceny byly vícepráce. Zesilovaly se střešní konstrukce, zpevňovaly a rozšiřovaly základy objektu,“ vysvětlil už dříve Jiří Raba z odboru rozvoje přerovského magistrátu. Podle jeho slov musela být částečně vybudována také nová kanalizace.

Podle zástupců stavební firmy prošly úpravami všechny pavilony bývalé školy. „V objektu je nyní k dispozici 17 jednolůžkových a 32 dvoulůžkových pokojů pro 81 seniorů. Dvoutraktové pavilony se rozšířily na trojtrakty s přistavěnými terasami a lodžiemi,“ shrnul obchodní ředitel stavební firmy Stanislav Smugala.

Na volné ploše pozemku vznikla navíc odpočinková zóna, jsou zde chodníky, lavičky, vodní fontánka a krytý altán. Celek doplňuje i okrasná zeleň.

A kdy se do nového zařízení začnou stěhovat první senioři? „Předpokládáme, že k nám lidé nastoupí ve druhé polovině září. Už zítra nás čeká náročný výběr 81 klientů z celkového počtu 400 žádostí,“ uvedla ředitelka Sociálních služeb města Přerova Marta Vanišová.

Podle jejích slov už našlo v novém domově práci na 54 nových zaměstnanců. „Za dvoulůžkový pokoj včetně stravy zaplatí senioři 8 250 korun, za jednolůžkový pak od 8 750 do 9 300 korun,“ uzavřela Vanišová.