„Zaznamenali jsme největší počet účastníků v historii všech novoročních výšlapů na Helfštýn, a to 1760,“ pochvaloval si hlavní organizátor novoročního výšlapu Jiří Švec z Klubu českých turistů v Přerově.

Jak dále řekl, na výšlap se letos vypravila řada turistů i ze vzdálenějších míst České republiky. „Byli tady turisté například z Karlových Varů, Plzně či Nymburku, ale i z jiných vzdálených měst v Čechách a na Moravě,“ uvedl Švec.

Letošní ročník novoročního výšlapu provázelo přijatelné počasí, které tak zřejmě do přírody zlákalo více lidí než v minulých letech. „Původně se tento výšlap konal 1. ledna, ale zhruba od roku 1982 jej pořádáme vždy první sobotu po Novém roce,“ upřesnil Jiří Švec.

Novoroční výšlap na Helfštýn si nenechali ujít zejména členové Klubu českých turistů. Ovšem vypravili se na něj v hojném počtu také rodiče s dětmi či důchodci se svými čtyřnohými miláčky. Někteří volili delší trasu, jiní přijeli až k samotnému hradu se svými vozidly.

„Přijeli jsme autem, ale to jsme nechali v Týně. Jsme tu totiž s dětmi a ty by delší trasu nezvládly,“ uvedl Tomáš Zabloudil z Přerova.

Účastníci výšlapu se mohli občerstvit v místní restauraci, která byla v sobotu stejně jako hrad mimořádně otevřena. „K jídlu podáváme zelňačku a gulášovku, ale také klobásku. Je vidět, že turisté jsou po náročné túře vyhládlí, protože jídla jdou hodně na odbyt,“ prozradil číšník, který v sobotu obsluhoval hosty zaplněné hradní restaurace.

Pořadatelé účastníky výšlapu odměňovali pamětními listy a razítky. Tato razítka každým rokem obměňují. Klub českých turistů pořádá ve stejný termín kromě výšlapu na Helfštýn také výstupu na další dva moravské vrcholy – Ondřejník a Radhošť.

„Turisté, kteří se během tří let zúčastní novoročních výšlapů na všechny tři vrcholy od nás mohou získat prestižní odznak, u kterého jednou za tři roky měníme barvu,“ doplnil Švec.

Po skončení akce se hrad uzavřel. Tato středověká památka se znovu zájemcům otevře až v březnu, kdy bude přístupná o víkendech.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika