„To je opravdu jako aprílový vtípek. Pořád si ale kladu otázku – proč? Staré značení autobusů všem vyhovovalo. Pokud chtěli přidat nové spoje, tak mohli, ale stovkové číslování je podle mě zbytečné," divila se jedna z cestujících na zastávce autobusu v Palackého ulici.

„Byla jsem zvyklá na číslování, které bylo dříve. Když v něčem tápu, tak se podívám na trasu autobusu, a podle ní se rychle zorientuji," doplnila ji Alexandra Chumchalová z Přerova.MHD v Přerově

Co zejména starším lidem vadí nejvíce, jsou příliš malá písmena v jízdních řádech.

„Předtím jsem byla zvyklá a jezdila hodně „poslepu", teď se ale musím hodně ptát. Řidiči autobusů byli naštěstí vstřícní a poradili mi," svěřila se jiná cestující Anežka Gregovská.

Stovková řada

K úpravám v číslování linek městské hromadné dopravy došlo proto, že byly dříve některé spoje označeny duplicitně stejným číslem. Cestující mátlo, když na jednu zastávku přijely dva autobusy, označené stejným číslem – jeden byl ale příměstský, zatímco druhý městský.

Čísla linek přešla nově do stovkové řady, takže například místo jedničky teď jezdí sto jednička, pětku zase nahradila sto pětka podobně.

Novinkou jsou linky 111 a 112, které jezdí nejen o víkendech a o svátcích, ale i denně od 19 hodin. Projíždějí celou páteřní trasu Přerova a zajedou i do místních částí.

Žádné větší potíže

Podle zástupců společnosti Dopravní a logistická, která v Přerově provozuje městskou hromadnou dopravu, se změna číslování autobusů obešla bez větších komplikací.

„Jezdíme podle jízdních řádů, a pokud si cestující nejsou jisti, můžou se se svými dotazy obrátit přímo na řidiče, nebo se zeptat v Informačním centru na autobusovém nádraží," uvedl Tomáš Brada ze společnosti Dopravní a logistická. „Žádné větší potíže jsme ale nezaznamenali," doplnil.

Veškeré informace o konkrétních autobusových linkách jsou dostupné na webových stránkách společnosti http://www.mhdprerov.cz/. Lidé si můžou zakoupit jízdní řád buď v informačním centru na autobusovém nádraží, nebo v MIC v Městském domě v Přerově, a to za cenu 12 korun.

Autorky: PETRA POLÁKOVÁ – UVÍROVÁ, IVA NAJĎONOVOVÁ