Radní představili nové značení turistických tras, město na ně získalo prostředky z Evropské unie

Radní totiž představili nové značení městských turistických tras v rámci česko-polského projektu City Walk. Informační tabule nasměrují návštěvníky nejen do památkových zón, ale ukážou jim i přírodní zákoutí a dovedou k nejbližšímu ubytování.

Turistické trasy jsou celkem čtyři. První se žlutým značením má název Kulturní dědictví a vede od nádraží přes evangelický kostel a gymnázium Jakuba Škody až po Žerotínovo náměstí, k městským hradbám a na Přerovský zámek.

Archeologicky významnou lokalitu v Předmostí zase přiblíží modře značená trasa Předmostím až do pravěku. Červeně zbarvené směrovky zavedou výletníky na procházku s názvem Odpočinkové odpoledne a je určena těm, kteří chtějí zrelaxovat v parku Michalov a nebo u loděnice.

„Po tři a půl kilometrů dlouhé zelené trase s názvem Přerovským luhem se lidé dostanou podél řeky až k národní přírodní rezervaci Žebračka,“ přiblížila Jana Pivodová z odboru rozvoje přerovského magistrátu.

Do projektu na značení městských turistických tras se zapojilo celkem šest měst – dvě česká a čtyři polská. Mimo jiné i Klodzko, jehož zástupci se v pátek přišli na nové značení Přerova podívat. „Zapojili jsme se do projektu, protože se nám líbí myšlenka spojení dvou kultur – české a polské. Srovnáváme památky v obou zemích a Přerov je město, které nás v mnohém inspirovalo,“ řekla Iwona Uryga, koordinátorka stejného projektu z Klodzka.

Na čtyřech trasách o celkové délce 15 kilometrů můžou lidé spatřit dvě velkoformátové mapy, jedenáct informačních tabulí ve čtyřech světových jazycích a tři zvukové – takzvané klikotoče.

Turisté si také můžou v Městském informačním centru v Kratochvílově ulici na celý den bezplatně zapůjčit audioprůvodce, a to nejen s odborným komentářem pro dospělé, ale i v zábavnější verzi pro děti. Jen procházka historickou částí Přerova přitom zabere zhruba hodinu a půl.

„Nepodařilo se nám zatím uvést do provozu multimediální informační kiosky, z nichž bude přístup na web města a další vybrané portály. Dotykové LCD obrazovky budou umístěny na fasádách domů,“ uvedl ředitel Kulturních a městských informačních služeb města Rudolf Neuls. Instalování kiosků se podle něj zpozdilo kvůli liknavosti dodavatele, nicméně instalovány mají být v Přerově ještě během turistické sezony.

Radní si od nového značení slibují příliv návštěvníků a kvalitní servis pro ty, kdo do města zavítají poprvé. „Projekt spojil šest měst, jež pak společně zažádala o dotaci z Regionálního operačního projektu. Městu určitě přinese větší zatraktivnění,“ vysvětlil náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS).

Nové turistické značení přišlo radnici na 3,5 milionu korun, z toho je 85 procent hrazených z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a 5 procent z ministerstva pro místní rozvoj.