Může za to novela školského zákona, podle níž může zřizovatel vypsat po šestiletém funkčním období ředitele na jeho místo výběrové řízení. Tato lhůta právě letos uplynula a obce teď musejí vybrat vhodné nástupce. Pro mnohé starosty je to, jak připouštějí, nadlidský úkol.

Inzeráty v novinách, osobní kontakt s vhodnými adepty. Takové jsou možnosti starostů obcí, které teď zoufale hledají ředitele základních či mateřských škol. Řada z nich připouští, že to není snadné. Za ředitele, kteří odcházejí do důchodu, nebo po šesti letech mění práci z jiných důvodů, je totiž těžké najít náhradu.

Všichni končí naráz

Například v Radslavicích je zájem o práci ředitele školy minimální a vhodní uchazeči by se dali spočítat na prstech jedné ruky.

„Osobně vidím hlavní problém v tom, že v jeden rok ve stejném termínu končí téměř všichni ředitelé a vhodných adeptů je opravdu málo. Zatímco ale třeba na Prostějovsku s uchazeči problémy nejsou, na Přerovsku je jich málo,“ posteskl si Josef Hrdlička, starosta Radslavic.

Podobné zkušenosti mají i v Prosenicích. „Vypsali jsme výběrové řízení a kontaktujeme potenciální zájemce, ale nějakou dobu to trvá. V prvním kole jsme měli jen dva uchazeče a teď děláme druhé,“ přiblížil situaci také starosta Prosenic Otakar Dokoupil.

Některé obce vypisují konkurz na ředitele i z důvodu důchodového věku stávající ředitelky. To je třeba případ Beňova.

„Protože podepisujeme smlouvu na šest let, musíme brát na zřetel i na tyto okolnosti. Proto jsme vypsali výběrové řízení,“ konstatoval starosta obce Ivo Pitner.

Šest let. Málo či dost?

Ne všem ředitelům ale připadá šestileté období jako ideální.

„Pokud škola funguje a má zaběhnutý systém, tak je šest let dosti dlouhá doba, ale pokud se má něco měnit a spravovat, je to určitě málo,“ zhodnotila stávající legislativu třeba Zdeňka Novotná, ředitelka mateřinky ve Staměřicích.

O obsazení funkce ředitele rozhoduje podle Petra Hrbka z odboru školství přerovského magistrátu vždy zřizovatel.

„Má dvě možnosti - buď může vyhlásit konkurz, nebo potvrdit ředitele ve funkci na další šestileté období. Rozhodnutí ale musí projít usnesením rady,“ řekl s tím, že v Přerově nyní došlo pouze ke dvěma změnám.

V dalším šestiletém období už nebude na vlastní žádost pokračovat ředitelka Mateřské školy v Kozlovské ulici a z funkce odchází ze stejných důvodů i ředitel Základní školy U Tenisu.