Budova zdravotnické školy je od června loňského roku, kdy ji opustili poslední studenti, prázdná.

Nejen tento objekt, ale i jeho okolí, už po letech chátrání vyžadují investice.

Kolemjdoucí totiž narazí na počmárané a poničené zídky v průčelí nebo rozbité schody, u kterých si v poslední době dává sraz omladina.

„Na popud architektky jsme se rozhodli, že spolu s budovou školy opravíme i okolí tak, aby nově opravený objekt nebyl ve starém prostředí. Schválili jsme na tuto akci samostatný projekt s tím, že vytvoříme studii, jak by mělo okolí školy vypadat,“ shrnul přerovský primátor Petr Měřínský (ANO).

Stavební úpravy prostranství, ohraničeného kinem Hvězda a nákupní galerií, začnou už počátkem příštího roku - tedy ve stejné době, kdy odstartuje nákladná rekonstrukce budovy. Projektová dokumentace spolu se stavebním povolením by měly být hotové na podzim.

Budova zdravotnické školy dostane nový kabát.

„Projekt má řešit zateplení obvodového a střešního pláště, výměnu oken a dveří, případně také zateplení stropů mezi suterénem a prvním patrem - a další termoregulační opatření,“ upřesnila náměstkyně přerovského primátora Hana Mazochová (ANO).

Samotná stavba přijde zhruba na deset milionů korun a s financováním by mohl pomoci stát prostřednictvím operačního programu životní prostředí. Budova na náměstí Přerovského povstání byla postavena v roce 1975 a v posledních letech se do objektu téměř neinvestovalo.

Na založení nové Vyšší odborné zdravotnické školy se v srpnu dohodla společnost Agel s vedením Olomouckého kraje, městem Přerov a arcibiskupstvím. Společnost Agel už provozuje zdravotnickou školu také v Ostravě a Českém Těšíně a mezi mladými lidmi je o studium velký zájem.

Důvodem zřízení Vyšší odborné školy v Přerově je nedostatek zdravotnického personálu a zejména fakt, že si chce zdejší nemocnice vychovat v bývalém okresním městě budoucí zaměstnance.

V Přerově bylo ještě do loňského roku odloučené pracoviště Střední zdravotnické školy v Hranicích a jeho zrušení nesli rodiče i studenti s nelibostí.

Díky Vyšší odborné zdravotnické škole se výuka zdravotníků do Přerova opět vrátí.