Novinkou oproti nedávným krajským volbám je v Přerově změna místa, kam můžou odevzdávat své hlasy lidé z okrsků číslo 39 a 42.

„Nová volební místnost nyní vznikne v Domově pro seniory v Kabelíkově ulici v Přerově. Týká se to občanů, kteří do této doby volili v sídle Sdružení Most k životu v ulici Bohuslava Němce a pak v Mateřské škole Optiky 14," shrnul Jaroslav Sláma z přerovského magistrátu.

Podle něj požádalo zhruba dvě stě lidí o vydání voličského průkazu, který je opravňuje hlasovat ve kterémkoliv stálém volebním okrsku na území České republiky, ale také v zahraničí.

Testy systému dopadly dobře

Pracovníci Českého statistického úřadu už provedli dvě celoplošné zkoušky na zpracování výsledků voleb a ověření všech programů.

„Provedli jsme zátěžové testy zpracování z okrsků do krajů a do centrálních pracovišť. Osmého ledna byl druhý test a vše dopadlo dobře. Na přebírání výsledků jsme tedy dobře připraveni," ujistil Miloslav Pospíšil z olomoucké pobočky Českého statistického ú­řadu.

Ostré programy pro okrskové komise jsou podle něj k dispozici od čtvrtka, pěti hodin odpoledne.

Výsledky by měly být rychle

Statistický úřad odhaduje, že by mohly být výsledky prezidentských voleb sečteny vcelku rychle.

„Metodika zpracování je velice podobná volbám do Senátu. Mohli bychom mít většinu výsledků zpracovaných už v sobotu kolem páté hodiny odpoledne. Nemůžeme ale zaručit, že se nezadrhne třeba jediný okrsek, a to kvůli svážení výsledků z odlehlejších končin, které jsou teď pod sněhem. Počasí to může zkomplikovat," podotkl.

Druhé kolo

Do druhého kola prezidentských voleb, které se uskuteční ve dnech 26. a 26. ledna, postupují dva kandidáti, kteří získají nejvyšší počet hlasů. Přerované, které oslovil Deník v ulicích města, už měli většinou jasno v tom, koho si přejí vidět v prezidentském křesle.

„Určitě k volbám půjdu a hlas dám tomu potetovanému," svěřila se mladá žena z Přerova, která ale nechtěla uvést jméno.

„Není sice moc z čeho vybírat, ale už jsem se rozhodl. Svůj hlas určitě jen tak nezahodím," doplnil ji také další z oslovených Přerovanů.