„Bude-li přesto zakoupen, považuji to za nehospodárnost a plýtvání a navrhuji, aby byl předán do vybrané školy či školky pro výuku především handicapovaných dětí,“ řekl Vladimír Puchalský. Podle jeho zkušeností z jednání prý zastupitelé užijí počítač pro výkon své funkce jen z desíti až patnácti procent. Jinak slouží pouze k soukromým účelům.

„Mnozí zastupitelé jsou kvůli tomu na jednání pasivní, protože jsou připojeni na internet a pracují na svých potřebách. Nejsme ani informováni o osudu starých notebooků,“ vysvětlil svůj postoj.

Další důvod, který vedl opozici k odmítnutí počítačů, je fakt, že je jejich nákupní cena příliš vysoká. Zastupitelé ze strany SpP už na posledním zasedání, kdy se nákup schvaloval, vystoupili ostře proti.

„Na svém postoji ani teď nic neměníme, předpokládám, že notebooky odmítneme úplně všichni,“ poznamenal také zastupitel Richard Šlechta (SpP).

Materiály jen elektronicky

Náměstek primátora Josef Kulíšek (ODS) je ale přesvědčen, že zastupitelé počítače potřebují.

„Pokud je odmítnou, bude to pro ně znamenat problém. Materiály totiž zastupitelům předáváme pouze v elektronické podobě,“ vysvětlil Kulíšek. Radní, jak uvedl, maximálně snížili cenu za nákup notebooků, a to na přibližně 700 tisíc korun.

„Omezili jsme navíc jeden z nákladů, který zvyšoval cenu – nebude požadována záruka pro případ poškození,“ řekl. Částka se sníží i o položku, již město utrží z prodeje starých notebooků.

Počítač vs. papíry

Podle náměstka primátora Dušana Hluzína (TOP 09) je více „nemravné“, když si zastupitelé notebook nekoupí. Město si totiž spočítalo, že za tištěné papíry utratí daleko více – a to 1 milion 300 tisíc korun.

Zastupitelům ze strany Společně pro Přerov teď kvůli jejich názoru na koupi notebooků hrozí, že budou odříznuti od usnesení radních a nedostanou se k nim důležité informace.

„Chtěli jsme, aby nám materiály posílali na soukromé počítače. Minulý týden jsme ale dostali na náš dotaz odpověď v tom smyslu, že majitel licence neumožňuje instalovat data města do soukromých počítačů,“ řekl zastupitel Richard Šlechta. Ten považuje vysoké finanční náklady na tisk materiálů pouze za výmluvu vedení města.