Objekt, kde v minulosti sídlila pobočka Union banky, už léta nemá využití. Díky strategické poloze v centru je podle přerovských radních ideální.

V těsném sousedství se totiž nachází Gymnázium Jakuba Škody, ale i Vysoká škola logistiky a Střední živnostenská škola. Z centra je to coby kamenem dohodil.

„Svou představu předložili radním zástupci společnosti Cream Real Estate. Podle architektů, kteří zpracovávali vizualizaci, je právě tato nemovitost vhodným adeptem na přesun Městské knihovny z nevyhovujících prostor na Žerotínově náměstí,“ vysvětlila vedoucí oddělení komunikace přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Knihovníci už delší dobu upozorňují na stísněné prostory stávající budovy na Žerotínově náměstí.

„Budova je pro potřeby našich čtenářů nevyhovující. Je ve špatném technickém stavu, chybí zde přednáškový sál či bezbariérový přístup,“ shrnul již dříve ředitel Městské knihovny Pavel Cimbálník.

Vizualizace Městské knihovny v Palackého ulici, Zdroj: Magistrát Přerov

Knihovna by mohla sloužit už letos

Problematický je i přístup pro seniory, kteří musejí kvůli vypůjčené literatuře vystoupat strmý kopec. Objekt totiž původně sloužil jako rodinná vilka továrníka Přikryla a knihovna se do něj přesunula až v roce 1957.

„Třípodlažní budova v Palackého ulici by byla pro účely knihovny ideální. Je lehce přístupná, má široké schodiště i výtah. Objekt je částečně odhlučněný, prosvětlený, nechybí mu vzdušnost. Prostor je navržený tak, aby čtenářům nabízel jistou intimitu a zároveň i dostatek prostoru k tomu, aby si mohli vybrat ze široké nabídky knih,“ popsal ředitel společnosti Martin Jarolím.

Kolik by stála oprava objektu a jaký by byl způsob financování, to má být ještě předmětem jednání. Faktem ale je, že pokud by zástupci města na nabídku kývli, mohla by nová knihovna sloužit čtenářům už v letošním roce.

„Vizualizace se mi zamlouvá. Otázkou ale je, co budeme dělat s nemovitostmi, které jsme chtěli původně přeměnit na knihovnu, a teď pro ně nemáme využití. Ať už se jedná o bývalý Chemoprojekt nebo armádní dům v Čechově ulici. Každopádně jeho oprava by přišla až na 180 milionů korun, což je pro nás nereálná suma,“ řekl přerovský primátor Jiří Lajtoch. (ČSSD).

Vizualizace Městské knihovny v Palackého ulici, Zdroj: Magistrát Přerov

Počítá se i se studentským klubem

Návrh radní zřejmě předloží na stůl zastupitelům.

„Samozřejmě, že budeme chtít znát jejich názor. Uvidíme, k jakému dojdeme závěru. Jisté je, že se nám skýtá možnost mít moderní knihovnu v centru a v dobré dostupnosti jak pro děti, tak i seniory. V projektu se počítá i se studentským klubem, který v Přerově chybí. Objekt navíc zkulturní tuto část města,“ soudí náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS).

Záměr podporuje i ředitel Městské knihovny v Přerově Pavel Cimbálník. Spolupracoval i s architekty na studii, do níž promítl své představy.

„Budova v Palackého ulici by splňovala parametry moderní knihovny. Byla by tu i krásná studovna či společenská část, v níž se mohou lidé setkávat třeba s autory knih nebo při menších výstavách. Výhodou by byla i školící místnost pro šedesát lidí,“ uzavřel.