Vydal hromadný hrob paleolitických lidí v Předmostí veškerá svá svědectví? Skrývají se někde hluboko pod zemí kosterní ostatky a důkazy o osídlení lokality, které předčí i slavný objev badatele K. J. Mašky?

Na tyto otázky hledají už několik týdnů odpověď přerovští archeologové, kteří se znovu vrátili do míst, kde se před více než sto lety natrvalo přepsaly učebnice dějepisu.

„S průzkumem jsme začali někdy v polovině září a potrvá až do konce listopadu. Překazit jej může jedině špatné počasí,“ řekl přerovský archeolog Zdeněk Schenk, který detailně mapuje dávnou historii Předmostí už od studentských let. Podle něj se kope přesně v místě slavného naleziště, objeveného K. J. Maškou.

„Záhadou pro nás je, co se skrývá uvnitř sprašového pahorku Pod Skalkou. Je zde naděje, že s obrovským štěstím zachytíme v místě sídliště i antropologický materiál,“ vysvětluje zájem badatelů Schenk.

Sondy v místech, kde nikdo nekopal

Během prvních sond se podařilo nalézt soubor úlomků mamutích kostí z doby ledové.

„Jedná se o zhruba pět set drobných úlomků, které jsou jasným důkazem života z období 26 tisíc let před naším letopočtem. Objevili jsme i soubor nástrojů, například úštěpy nebo pazourkové čepele, které lovci mamutů používali. Úlomky jsou podrobeny podrobnějšímu zkoumání tak, že se proplaví vodou. V sítu pak uvíznou věci, které normální oko nespatří,“ poznamenal.

Analýza úlomků kostí by mohla určit i teplotu ohniště a z toho se pak odvodí jejich přesné stáří.

Archeologové mají ale v lokalitě Pod Skalkou větší ambice. Sondy totiž pokládají v místech, kde je v minulosti nikdo nevedl.

„Pohybujeme se už ve třetí sondě a doufáme, že nakonec narazíme i na kosterní ostatky,“ popsal Schenk.

Hromadný hrob dvaceti lidí

Objev Karla Jaromíra Mašky zařadil Předmostí mezi celosvětově proslulé lokality. V srpnu roku 1894 zde nalezl hromadný hrob nejméně dvaceti paleolitických lidí, z toho 8 dospělých a 12 mladšího věku – byli mezi nimi i tři kojenci.

Mezi množstvím artefaktů vynikla zejména pětice takzvaných. „Předmostských Venuší“, což jsou figurky vyřezané z prstních článků mamuta.

Přerovští archeologové se od té doby do Předmostí pravidelně vracejí.