„Stávající osmdesát tři metrů dlouhá zídka nad řekou Bečvou už je v havarijním stavu - naklání se na chodník, je popraskaná a hrozí zřícením,“ popsala současný stav mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Město podle ní chtělo původně starou zeď zbourat a nahradit ji obdobnou novou. Radní ale vyslyšeli návrh jednoho z občanů, který prosazoval, aby zídka nabídla více než jen oporu terénu.

„Oproti dnešnímu stavu bude tedy mírně snížena a vznikne možnost využít horní záklopovou desku zídky k posezení,“ nastínila Ivana Pinkasová z odboru rozvoje.

Skákací panák i místo pro trvalky

Chodníky pod zídkou čeká rozšíření a pro děti vznikne přímo v trase herní prvek v podobě skákacího panáka. Projekt počítá i s místem pro trvalky jako šanta kubánská, třtina, řebříček tužebníkovitý, řimbaba, hvozdík či šalvěj lékařská. Sadové úpravy zahrnují rovněž vysázení tří javorů a deseti bobulonosných keřů. Chybět nebude ani nové nasvětlení uličními lampami. Boční části zídky mají být olemovány ocelovými, žárově zinkovými bočnicemi.

Město za nový prvek zaplatí 3 miliony 137 tisíc korun. „Vzhledem k tomu, že se bude zídka stavět v těsné blízkosti Tyršova mostu a historické části města, přinese tato investice zkrášlení jednoho ze zákoutí Přerova,“ uzavřela náměstkyně primátora Hana Mazochová (ANO).